INSTALACJA „PRZEJŚCIE”.
Rzeźba, która zmusza do refleksji
– Z bardzo dobrymi dziełami sztuki jest tak, że wywołują refleksję i zmuszają do pytań oraz do poszukiwania odpowiedzi. Powodują też emocje i poruszają
Wrocławski pomnik przedstawia 14 postaci, siedem po jednej stronie skrzyżowania i tyle samo po drugiej. Połowa postaci schodzi pod ziemię, a druga połowa wyłania się spod powierzchni, rozrywając przy tym płyty chodnikowe.
– 13 rzeźb to portrety konkretnych osób. Moich najbliższych i mój własny. 14 figura przedstawia ubeka – mówi w rozmowie z Onetem Jerzy Kalina, autor Przejścia. – Przejście to była moja odpowiedź na to, co w tamtych czasach działo się w Polsce.
Kiedy już dużo wiemy o tej instalacji to pora na kilka pytań:
Jakie dwa zdjęcia z poniższej prezentacji zdjęciowej nie należą do naszego obiektu grupy postaci PRZEJŚCIE ?
Jak byliśmy w tym miejscu to zapewne możemy powiedzieć z jakich WIĘKSZYCH elementów pochodzą poniższe „częściowe” zdjęcia ?
Mam nadzieję, że WAS zainteresowałem, a jeśli nie znacie odpowiedzi to poniżej znajdziecie link do wyjaśnienia całej zagadki.
linki wewnętrzne do omawianego tematu:
Nasz Capitol i nowa rzeżba …..
Gra Miejska – Ulica Świdnicka – tak też można poznawać nasze miasto rodzinnie lub w grupach.
o „naszej” instalacji inni:
TUTAJ – sztuka publiczna
Kilka informacji o instalacji z innej strony WWW
pora na odpowiedzi na zadane pytania
a) zdjęcie „G” pochodzi z Łodzi to chyba Tuwim, zdjęcie „e” zdecydowanie obce .
b) kolorowe kwiatki – to część postaci krowy przed wejściem do restauracji na skrzyżowaniu. Kolorowe pola – to część z postaci Arlekina stojącego przy „Capitolu”.