Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

wstęp

Hala Stulecia i fontanna multimedialna stanowią niewątpliwie jedne z największych atrakcji turystycznych naszego miasta. Hala  jest wpisana do rejestru UNESCO zatem znajduje się w każdym przewodniku turystycznym, a fontanna szczególnie na ostatni dzienny pokaz gromadzi tłumy oglądających.

Jest w tym miejscu jednak jeszcze jedna bardzo istotna dla kultury naszego miasta i kraju jednostka i grupa obiektów o której mniej się mówi – to WFF.

Wytwórnia Filmów Fabularnych

Rozpoczęła działalność 1 stycznia 1953 roku, początkowo jako wrocławski oddział Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Status samodzielnej jednostki i nazwę otrzymała 1 stycznia 1954 roku. Wyznaczony wówczas plan zakładał produkcję 3 filmów rocznie. Początkowo instytucja dysponowała dwiema halami zdjęciowymi.  W drugiej połowie lat 60. nastąpiła kompleksowa rozbudowa obiektu. W 1975 roku oddano do eksploatacji zmodernizowaną największą halę zdjęciową o powierzchni 1000 mkw. W tym okresie zdolność produkcyjna WFF wzrosła do 16 filmów rocznie.

We Wrocławiu swoje debiutanckie filmy pełnometrażowe realizowali uznani, polscy reżyserzy m.in. Andrzej Wajda („Pokolenie”, 1955 r.), Kazimierz Kutz („Krzyż Walecznych”, 1959 r.) i Roman Polański (nominowany do Oscara „Nóż w wodzie”, 1961 r.). Wielu wybitnych twórców tworzyło w Wytwórni swoje najważniejsze filmy, w tym Wojciech Jerzy Has („Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak być kochaną”, „Lalka”), Agnieszka Holland („Niedzielne dzieci”, „Zdjęcia próbne”, „Kobieta samotna”), Andrzej Wajda („Popiół i diament” z niezapomnianą kreacją Zbyszka Cybulskiego), Sylwester Chęciński (najpopularniejsze polskie komedie „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”) i Stanisław Lenartowicz („Giuseppe w Warszawie”, „Pamiętnik pani Hanki”). We Wrocławiu pracowała i tworzyła ponadto cała plejada najlepszych polskich operatorów, montażystów, scenografów, dźwiękowców i aktorów.

Przez 57 lat działalności we wrocławskiej Fabryce Snów powstało około 500 filmów, co stanowiło wówczas 25% wszystkich filmów nakręconych w Polsce po II wojnie światowej. Wytwórnia oficjalnie zakończyła działalność 9 listopada 2011 r. Na mocy dekretu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została przekształcona w Centrum Technologii Audiowizualnych.

Tekst w większości pochodzi ze strony CeTa, gdzie znajdziecie jego obszerniejsze fragmenty.

Wytwórnia Filmów Fabularnych wraca  na mapę Wrocławia i filmową mapę Polski.

Wraz z początkiem 2024 roku na filmową mapę Polski powraca po latach legendarna Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Historyczna nazwa zastąpiła dotychczasową, obowiązującą od 2011 roku, nazwę Centrum Technologii Audiowizualnych. Ta zmiana to również początek wyjątkowego tegorocznego jubileuszu – 70-lecia działalności Wytwórni jako samodzielnej instytucji.

na zakończenie

Przenieśmy się na kilka chwil do magicznej krainy kina i naszej WFF, poznajmy miejsca gdzie powstały najsłynniejsze sceny kultowych filmów. Dajcie się ponieść narratorowi do dawnych czasów świetności tej wytwórni, poznajcie aktorów, rozpoznajcie dawny Wrocław..