Książ.

WSTĘP.

Książ jest obiektem bardzo często odwiedzanym przy okazji zwiedzania przez turystów Dolnego Śląska. Zdecydowana większość z nas oczekuje w tym miejscu spotkania z księżną  Daisy i jej historią, a sam obiekt zwiedzamy w kontekście tajemnic z okresu II wojny światowej.

mój program zwiedzania.

Po przyjeżdzie na parking udamy się na piękny spacer w kierunku dwóch miejsc widokowych. Przejdziemy pięknym szlakiem wzdłuż wąwozy Pełcznicy w kierunku do  ruin zamku Stary Książ. Z tego malowniczego miejsca będziemy podziwiali widok na Książ. Dla grup bardziej nastawionych na spacer udajemy się dalej szlakiem wzdłuż rzeki. Z seniorami najczęściej wracam pod Książ. Teraz pora na zwiedzanie z przewodnikiem.

Mamy TU do dyspozycji dwie trasy: wnętrza zamku i jego podziemia i każda z tych tras jest osobno biletowana. Każda dostarczy nam odmiennych wrażeń.

Opcjonalnie możemy zrealizować następujące tematy zwiedzania: spacer na Stary Książ, spacer wzdłuż Pełcznicy, Książ wnętrza, Książ trasa podziemna, Książ ogrody.

W pobliżu zamku mamy również przepiękny obiekt palmiarni. Przejedziemy TAM autokarem w kilka minut, a warto.

Budowa palmiarni datowana jest na lata 1908- 1911 (część autorów sugeruje lata 1911 – 1914). Inwestycja ta pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów ówczesnych marek w złocie. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo – warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Całe przedsięwzięcie było tak ogromne, że otrzymało nazwę zakładu ogrodniczego. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do wałbrzyskiej Palmiarni sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin.

Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową, z której można było podziwiać urokliwą panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin.

księżna Daisy.
  • Chcę zaprezentować WAM ciekawy film o naszej bohaterce. Przekaz tego filmu ukierunkowany jest na działalność księżnej dla okolicznych mieszkańców o czym mniej słyszymy w innych opracowaniach.

Historia zamku Książ.
  • Teraz pora na historię samego obiektu. Ten materiał jest wyjątkowo bogaty w fakty i daje pełen obraz zmian zachodzących w tym obiekcie na przestrzeni wieków. Oceńcie sami.

Na zakończenie.

Oczywiście o tym miejscu i i postaci naszej Księżnej można opowiadać godzinami, w internecie znajdziecie również wiele innych ciekawych filmów dotyczących Książa. W swoim artykule chciałem się skupić na przekazie historycznym dotyczącym tego obiektu bo jest on również bardzo bogaty i działalności Księżnej dla społeczności lokalnej.