Kotlina Kłodzka – jeden dzień – seniorzy.

WSTĘP

Specjalnie dla potrzeb grup Seniorów którzy najczęściej  odwiedzają ze mną  Kotlinę Kłodzką powstał ten jednodniowy program zwiedzania pokazujący największe atrakcje z dostosowaniem do mobilności grup.  Mamy zobaczyć i pokochać po to żeby przyjechać w to miejsce jeszcze raz i poświęcić więcej czasu na zwiedzanie. Być może pojawią się bardziej aktywne i wymagające obiekty na planach naszych kolejnych wycieczek w to miejsce.

Kotlina Kłodzka jest cudna, jakby zagubiona we wszechświecie. Otoczona z trzech stron górami, ma tylko 40 km długości i 10-12 km szerokości. A mimo, że jest taka mała (zaledwie 1700 km kw), ma wiele twarzy. Jedno jej oblicze to Góry Stołowe ze Szczelińcem i labiryntem Błędnych Skał, kolejne to piękne uzdrowiska i Kłodzko stolica tego miejsca.

Kotlina Kłodzka to kraina, która znajduje się w środkowej części Sudetów w województwie dolnośląskim. Dookoła kotliny rozciągają się liczne pasma górskie: Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Wzgórza Włodzickie i Ścinawskie oraz Góry Bardzkie. Całość tych terenów tworzy region historyczny zwany Ziemią Kłodzką..

Przez wielu cała Ziemia Kłodzka nazywana jest błędnie Kotliną Kłodzką.

Okazuje się, że kotlina to około 13 procent Ziemi Kłodzkiej. Ponad 90 procent osób poszukuje największych atrakcji Kotliny Kłodzkiej, myśląc, że one rozsiane są na obszerniejszym terenie. W tym wpisie znajdziesz atrakcje głównie Ziemi Kłodzkiej, ale te z kotliny również się znajdą.

Dla naszej grupy seniorów przygotowałem indywidualny program wybierając kilka tylko zabytków i atrakcji do odwiedzenia w ciagu jednego dnia.

Rozpoczniemy od

Pierwszy obiekt. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Mierz zawsze wysoko – niewykluczone, że taka myśl przyświecała pierwszej właścicielce tego obiektu. Na miejsce dla swojego nowego pałacu Marianna Orańska wybrała wzgórze, owiane ponoć romantyczną legendą. Jako inspirację dla projektu wskazała zaś… krzyżacką twierdzę w Malborku. Budowa trwała ponad trzydzieści lat, na co niemały wpływ miały, prócz zawirowań historycznych, skandale obyczajowe. W efekcie powstał obiekt tak ogromny, że jak twierdzą niektórzy, już rozwiedziona Marianna nigdy nie spotkała w niej swojego byłego męża, gdy oboje odwiedzali kamieniecką rezydencję w tym samym czasie. Dopełnienie zamku stanowił, okalający go, imponujący park. Na swoje czasy był to bardzo nowoczesny obiekt z oświetleniem gazowym oraz największymi fontannami na świecie. Zdobiły go oczka wodne, pergole, tarasy i groty. Te niewątpliwe atuty nie stanowiły wszak walorów dla przybyłej po II wojnie światowej władzy ludowej. Pozostałości położonych tu kiedyś marmurowych posadzek możemy dziś szukać w Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim niszczał i był niszczony w zastraszającym tempie. Odbudowę prowadzoną w ostatnich latach przez miejscową gminę z wielkim rozmachem i zapałem, niektórzy nazywają prawdziwym cudem, zarówno marketingowym, jak i gospodarczym.

  

Drugi obiekt. Twierdza Kłodzko – największa atrakcja Kotliny Kłodzkiej

Twierdza Kłodzko to ogromna fortyfikacja, która powstała na przełomie XVII i XVIII wieku na miejscu rozebranej w 1622 roku warowni. Stanowi największą i najciekawszą atrakcję Kotliny Kłodzkiej. Obecnie około 10% z całej fortyfikacji jest udostępniona dla turystów. Trasa zwiedzania wiedzie m.in. przez wspaniały Dziedziniec Tumski, starodawną Kuźnię, Bastion Alarmowy (rozsławiony w serialu „Czterej pancerni i pies”), dawny lazaret i wieżę, z której podziwiać można malowniczą panoramę gór i okolicznych miejscowości.

Na odważnych czekają podziemia, gdzie umiejscowiona jest kilometrowa ścieżka turystyczna. Dodatkową atrakcją jest możliwość wystrzału salwy artyleryjskiej z prawdziwej armaty (koszt około 70 złotych). Obiekt umożliwia zwiedzanie również w nocy, organizowane są tam liczne wydarzenia, takie jak Jarmark Forteczny, festiwal muzyczny Rock Bastion oraz rekonstrukcje bitew z czasów napoleońskich.

Trasa podziemna

Kłodzko to piękne, zabytkowe miasto i stolica Ziemi Kłodzkiej. Szczególne wrażenie robi piękna Starówka oraz gotycki most na rzece Młynówce. Dużą atrakcją jest Twierdza Kłodzko oraz możliwość przejścia Podziemną Trasą Turystyczną Tysiąclecia Państwa Polskiego – ponad 600-metrowa ścieżka obejmuje liczne piwnice i magazyny umiejscowione pod głównymi ulicami miasta.

Trzeci obiekt. KudowaZdrój

Już z nazwy sugeruje, że jest miejscem uzdrowiskowym. Na kompleks uzdrowiskowy składają się: Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych i dwa sanatoria – “Polonia” i “Zameczek”. Skarbem kudowskiego uzdrowiska są szczawy wodorowęglanowo – wapniowo – sodowe, borowe i żelaziste.

Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony.

Schodząc do Parku Zdrojowego od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową. W Pijalni warto zwrócić uwagę na freski A.Molnara obrazujące Dolny Śląsk początku XX wieku. Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek Zwany Zameczkiem wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca w swym wnętrzu min. Teatr Zdrojowy im.S.Moniuszki.

Ciekawym miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów w parku jest duża otwarta hala spacerowa tzw. “Teatr pod Blachą”. W pobliżu usytuowane jest popiersie Stanisława Moniuszki, którego muzyka rozbrzmiewa w kurorcie już od 42 lat corocznie w czasie Festiwalu Moniuszkowskiego. Od strony zachodniej Park zamknięty jest okazałym stawem po którym można popływać łódką. Tuż za stawem znajduje się przejście graniczne z Republiką Czeską.

Wariant II.

Można również dokonać pewnych korekt w zaprezentowanym programie i rezygnacji z jakiejś pozycji po to żeby uzupełnić program dnia wycieczkowego o Wojsławice.

Arboretum Wojsławice

To ogród dendrologiczny (łac. arbor – drzewo) – miejsce, w którym kolekcjonuje i zwykle prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Rok założenia: 1811 r.

Powierzchnia:

  • 62 ha, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin,
  • 12 ha sadu starych odmian czereśni,
  • 42 ha nowych terenów.

Liczba gatunków i odmian: ponad 8000, w tym 3500 bylin.

  • różaneczniki (Rhododendron) rasy łużyckiej, tzw. odmiany Seidla
  • liliowce (Hemerocallis)
  • bukszpany (Buxus)

Podczas tego magicznego spaceru przez ocean zieleni poznacie Państwo historię powstania tego obiektu od czasu założenia do chwili obecnej. Każdy również indywidualnie będzie mógł odwiedzić te miejsca w ogrodzie gdzie znajdują się jego ulubione rośliny. Przepiękne pagórkowate ukształtowanie terenu, liczne oczka wodne, ścieżka geologiczna i miejsca do wypoczynku. To bezwzględnie trzeba utrwalić robiąc osobiste zdjęcia, magia wypoczywania w tym miejscu sprawi, ze dwie godziny mina nam jak jedna chwila.

NA KONIEC

Ten skromny program nie zawiera wielu znakomitych atrakcji z tych okolic bo jest ich bardzo dużo i wymagają więcej czasu na poznanie. Mamy pokazać, zachwycić i przekonać do kolejnej wizyty w tym miejscu. Program został dobrany według indywidualnego uzgodnienia z grupą i służy jako materiał pomocniczy i reklamowy dla uczestników wycieczki.