Odkrywamy Paczków.

Namawiam serdecznie do odwiedzenia tego sympatycznego miasteczka położonego około  90  kilometrów na południowy – wschód od Wrocławia. Dlaczego namawiam, bo prowadziłem tam kilka wycieczek seniorów i dwie wycieczki uczniów szkoły średniej i każda z tych grup znajdzie TU  wiele ciekawych miejsc i pozna  jak małe może być piękne.

Co przede wszystkim

Oczywiście te wycieczki , które TAM odbyłem zawierały dwa główne pakiety tematyczne dla których tam się pojawiliśmy i było to :

Muzeum Gazownictwa

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to nowoczesna, dynamiczna i różnorodna ekspozycja, która znakomicie oddaje tempo zmian, szybkość technologicznego rozwoju i ewolucję przemysłu gazowniczego w Polsce i na świecie. Obiekt jest zdecydowanie jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych map Opolszczyzny.

Paczkowskie Muzeum Gazownictwa działa od 1991 roku. Pomysł utworzenia gazowniczego skansenu pojawił się jeszcze przed wyłączeniem z eksploatacji dawnej miejskiej gazowni, którą zamknięto ostatecznie w 1977 roku. W starej gazowni, która przez 76 lat produkowała gaz dla Paczkowa, oczyszczono, zabezpieczono i odremontowano obiekty gazownicze, odnowiono piece oraz zaaranżowano teren pod sale ekspozycyjne.

Mnie osobiście zaimponował sposób prezentacji obiektów przez przewodnika                          i zdecydowanie prezentacja muzyczna organy gazowe, ale i wiele innych elementów               i obiektów które tu są udostępniane. Zobaczcie sami TUTAJ

 

Prywatne Muzeum Motoryzacji  i techniki samochodowej

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Ta myśl Konfucjusza, przyświeca idei powstania Metamuzeum Motoryzacji, założonego przez Fundację Rodziny Biernackich „Pojęcie o wyobrażeniu”, której misją jest krzewienie kultury technicznej i propagowanie wiedzy użytecznej. Metamuzeum Motoryzacji mieści się w Paczkowie, w odrestaurowanej, zabytkowej stodole, gdzie w dwóch salach umieściliśmy ponad 30 stanowisk z interaktywnymi doświadczeniami. Bawiąc się doświadczeniami „dotkniecie” fizyki i techniki, a w rezultacie rozbudzicie swoje pragnienie poznawania i odkrywania! Otoczeniem dla doświadczeń jest kolekcja zabytkowych aut i motocykli. Metamuzeum Motoryzacji, jest idealnym celem wycieczek nie tylko szkolnych.

Jest tak jak napisano powyżej – świetna zabawa i fantastyczne oprowadzanie.

Zobaczcie sami TUTAJ

Sam Paczków

Gmina Paczków leży w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, w powiecie nyskim, na niezwykle popularnym podsudeckim szlaku wiodącym z Nysy do Kłodzka, będącym elementem trasy łączącej Śląsk i Małopolskę z „turystyczną skarbnicą” Dolnego Śląska – Kotliną Kłodzką. Ten wyjątkowo malowniczy teren wyróżnia się ciekawymi zabytkami kultury i licznymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi, m.in. zróżnicowaną rzeźbą terenu, sąsiedztwem trzech zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i Zalew Paczkowski) oraz wspomnianą bliskością Ziemi Kłodzkiej i Sudetów.

Oczywiście będąc w tym mieście koniecznie odwiedzimy stare miasto z jego zabytkami.

Mury obronne. Bardzo dobrze zachowane średniowieczne mury obronne, miejscami wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego, otaczają miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. To właśnie dzięki murom obronnym Paczków znany jest jako „Polskie Carcassonne“.

Monumentalny kościół góruje ponad miastem i zwraca uwagę potężną wieżą i charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów“. Ta potężna budowla uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej i książkowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.

Dom kata. Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący niedaleko rynku, tuż za Wieżą Nyską.

Ratusz. Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa, której budowę ukończono najprawdopodobniej w 1552 roku.

Zapraszam do odwiedzenia strony poświęconej tej miejscowosci TUTAJ.

Trzeba jeszcze do tego dodać.

Odkryjmy zatem Paczków i zobaczmy jego zabytki. Oczywiście jadąc z Wrocławia możemy zwiedzanie Paczkowa połączyć z wcześniejszym wizytowaniem pałacu w Kamieńcem Ząbkowickim, który ostatnio odzyskuje swój dawny blask lub też według woli odwiedzić  np. Wojsławice. Jeśli macie zamiar przyjechać do Paczkowa z kierunku wschodniego to warto wcześniej zaglądnąć do Mosznej lub też Nysy i Paczkowem zakończyć dzień.

W ten sposób mamy bardzo przyjemną wycieczkę całodniową.

Jeśli zdecydujecie się Państwo na to żebym to ja pilotował taką wycieczkę to podczas jazdy w autokarze  dowiecie się wielu interesujących rzeczy o regionie, no i oczywiście o naszej energetyce krajowej i roli gazu w jej bilansie w nawiązaniu do odwiedzonego muzeum.

Pozdrawiam i zapraszam – Ryszard Budzowski