Wrocławskie krasnale – bajki dla najmłodszych.

witam

Rozpoczynamy spacer po centrum Starego Miasta we Wrocławiu w poszukiwaniu krasnali i poznajemy ich imiona , zawody, wady oraz dowiadujemy skąd do nas zawitały .  Cały czas w tym spacerze towarzyszą nam bajki  i legendy . Poznamy  również historię jak powstało nasze miasto, jego życie , będziemy mogli zobaczyć dawne umocnienia miejskie oraz dowiedzieć się do czego miastu był potrzebny Rynek i Ratusz.

Wycieczka będzie prowadzona według mapy naszych wrocławskich krasnali , którą każdy może nabyć w punktach informacji turystycznej lub w sklepie z pamiątkami.

Spacer z bajkami o naszych krasnalach

zapraszam

Pierwszym krasnalem,  którego odwiedzimy będzie Papa Krasnal, czyli najważniejszy ze wszystkich krasnali w naszym mieście.  Na naszej mapie krasnali to numer 14.

Posłuchajmy jak to było ….

 

Drugim krasnalem, którego historię chcę Wam przedstawić jest krasnal słupnik, albo też można powiedzieć, ze jest to historia o krasnalach chwalipiętach bo jest ich więcej w całym naszym mieście. Na naszej mapie to numery 27 jak również na Placu Solnym w Rynku – szukajcie ….

 

 

 

 

Na trzecim miejscu mamy chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych par krasnali z centrum miasta to oczywiście Syzyfki, numer 1 na naszej mapie. zatem posłuchajcie.

 

 

W Rynku możemy poznać historię kolejnych dwóch krasnali – Bibliofila (16) i gołębnika (7), ale też znajduje się TAM cały szereg innych krasnali, które możecie sami odszukać.

 

Tuż przy Rynku  obok kościoła Św. Elżbiety odnajdziemy krasnala Śpiocha i to będzie nasza kolejna ciekawa historia do opowiedzenia. zatem posłuchajcie .

 

 

 

Mamy też krasnala bohatera obrońcę zwierząt ….. znajdziecie GO na ulicy Jatki

 

 

 

jeszcze dwie bajki

Zaprezentowałem WAM wiele portretów naszych krasnali ze wskazaniem gdzie najczęściej można je spotkać, ale to nie koniec teraz posłuchajcie bajek i sami zadecydujcie gdzie można spotkać kolejnych bohaterów naszego opowiadania. Zatem zamieniamy się w słuch i analizujemy naszą mapę.

 

Mam też kolejną niespodziankę. Odszukajcie w mieście ta grupę krasnali, stoją pod Narodowym Centrum Muzyki. Zobaczycie jak wiele mamy tam postaci, ale teraz zamiast bajki zagadka. Posłuchajcie głosów instrumentów poniżej i oceńcie, czy mamy tych muzyków w grupie krasnali ? Jeśli tak to wskażcie ich.

 

na zakończenie

Teraz pora na małe podsumowanie naszego spotkania. Poznaliście historię kilkunastu naszych najbardziej znanych  krasnali , ale to nie wszystkie o których warto porozmawiać. Jeśli zatem chcecie wiedzieć więcej, a przy tym poznać historię naszego pięknego miasta to zapraszam do kontaktu . Zapewniam również, że taka wycieczka w gronie rodzinnym, grupie znajomych lub  zorganizowana przez biuro będzie bardzo udana bo przecież jeszcze mamy piękne legendy i historie zapisane w kamiennych rzeżbach i dopiero to wszystko stanowi o klimacie naszego miasta. Jeśli zatem po tym wstępie chcecie wiedzieć więcej zapraszam do kontaktu.

 Czytane teksty bajek pochodzą w całości  z opracowania książkowego Pana  Mariusza Urbanka – ” Wrocławskich krasnali historie prawdziwe”.

Głosy w bajkach to między innymi – Maja i Mikołaj Korbiel.