Odwiedzamy Opole.

Na wstępie

Ten sezon turystyczny rozpoczynam z małym opóźnieniem pilotowaniem wycieczki do Opola. Miasto położone w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia, praktycznie tylko 80 kilometrów drogi. Zachęcam do jego odwiedzenia, bo warto poznać ten klimat i kilka wartościowych atrakcji.

Wycieczka dla dzieci do Opola

Wprawdzie prowadziłem grupę dzieci szkolnych, ale program tej wycieczki doskonale pasuje do realizacji przez wiele grup wiekowych włącznie z seniorami. Dzieciaki doskonale się odnajdywały w trzech różnych klimatach odwiedzanych obiektów wpisanych do naszego programu zwiedzania.

Muzeum Wsi Opolskiej

Obiekt pięknie położony i obudowany infrastrukturą towarzyszącą  w klimacie którego spokojnie możemy spędzić 3 godziny na trasie dłuższej lub 1 godzinę na trasie minimum. Możemy tu podziwiać zabudowy gospodarcze z różnych regionów tego województwa oraz elementy typowych wsi takie jak kościół, kuźnia, młyn, szkoła. Bogate wyposażenie oraz ciekawe opowiadania opiekunów poszczególnych obiektów dodają naszemu zwiedzaniu dodatkowych wartości.

Muzeum Piosenki Polskiej

Obiekt prawie całkowicie multimedialny z możliwościami interaktywnego słuchania i oglądania naszej muzyki. Doskonale tu się odnajdą wszystkie grupy wiekowe. Wartość dodana do tego obiektu to wizyta w amfiteatrze, który zapewne wszyscy znamy ze szkolnego ekranu, ale TU i TERAZ mamy nawet możliwość samodzielnego zaśpiewania – możemy stanąć na tej scenie gdzie śpiewały nasze gwiazdy i dąć swój indywidualny koncert przed „swoją” widownią. Muzeum oceniam bardzo pozytywnie w zakresie przekazu, urządzenia, sposobu prezentacji. Praktycznie wszystkie grupy wiekowe znajdą Tu coś dla siebie.

Dom Mieszczański.

To jeden z obiektów Muzeum Opolskiego. Zwykły dom czynszowy został zamieniony na muzeum. Udostępniono tu na niewielkiej wprawdzie powierzchni kilka mieszkań z pełnym wyposażeniem nie tylko meblowym, ale również przedmiotami powszechnego użycia z okresu eksploatacji poszczególnych lokali mieszkalnych. Wszystko w sam raz, gustownie dobrane, dobrze poukładane i zaopatrzone w dodatkowe przekazy przewodnika oprowadzającego zwiedzających po tym obiekcie. Nie znudzimy się ilością i wielkością, ale poznamy istotę sposobu mieszkania w XIX wieku w takich zwykłych mieszkaniach.

Rynek i okolice

Oczywiście spacer po Rynku w Opolu i zwiedzania samego starego Centrum tego miasta dostarczył nam kolejnych ciekawych doznań – małe jest piękne.

Tak na zakończenie

Ważne tez są ceny biletów wstępu do odwiedzanych obiektów i Tu z przyjemnością muszę stwierdzić, że jest normalnie a nawet minimalistycznie. Być może trzy bilety wstępu do odwiedzanych obiektów w Opolu to jeden bilet wstępu do muzeum we Wrocławiu. Ciekawi mogą sami sprawdzić . Moim zdaniem taki program wycieczko może doskonale wypełnić oczekiwania grup seniorów bo nie mamy tu długich przemarszów, obiekty znajdują się w niewielkiej odległości. Jest czas na spokojne zwiedzanie, czas na wypicie kawy z ciasteczkiem, a jednocześnie jest co oglądać. Dla wszystkich tych, którzy prowadza ze mną rozmowy w zakresie programów wycieczek dla różnych grup mam jeden komunikat – to co TU zaprezentowałem jest trzonem wycieczki która możemy zawsze uzupełnić o dodatkowe elementy według oczekiwania indywidualnego zainteresowanej grupy.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich moich uczestników wycieczek

Tych od wielu lat i liczne grono tych , którzy podejmą ze mną współpracę w tym sezonie.

pilot wycieczek, przewodnik miejski Wrocław

Ryszard Budzowski

Materiały zdjęciowe – wycieczka szkolna.