Odwiedzamy Opole.

Na wstępie

Opole znamy głównie z tego, że jest stolicą naszej krajowej piosenki . Znanego festiwalu, który od roku 1963 jest w większości naszych serc ważnym wydarzeniem lata. To TU wylansowano wiele krajowych przebojów. Opole jest jednak miastem , które ma dużo więcej do zaprezentowania : piękny Rynek z odnowionymi kamieniczkami i dużą ilością kawiarenek,  rzeka Odra przepływa przez miasto i jego stare Centrum,  w pobliżu Centrum mamy również pozostałości zamku Piastów, parki i skwery, piękny trakt spacerowy Rynek dworzec PKP. Opole znane jest również z uczelni i nauki.

MY Wybraliśmy dla WAS trzy bardzo ważne i atrakcyjne obiekty do zwiedzania podczas naszej wycieczki.

Podczas oprowadzania i przejścia miedzy poszczególnymi obiektami programu  pilot dokona syntetycznego przekazu wszystkich informacji i tych historycznych i tych współczesnych. Jednak to nie wszystko, bo czy WY jesteście przygotowani na występ indywidualny na scenie amfiteatru ? Występowały TU przed Wami same gwiazdy.

Wycieczka dla dzieci do Opola

Realizowałem program tej wycieczki dla kilkunastu grup; prowadziłem grupy dzieci szkolnych,  grupy seniorów. Dzieciaki doskonale się odnajdywały w trzech różnych klimatach odwiedzanych obiektów wpisanych do naszego programu zwiedzania, seniorzy byli zafascynowani domem mieszczańskim i z trudem opuszczali obiekty amfiteatru.

Muzeum Wsi Opolskiej

Obiekt pięknie położony i obudowany infrastrukturą towarzyszącą  w klimacie którego spokojnie możemy spędzić 3 godziny na trasie dłuższej lub 1 godzinę na trasie minimum. Możemy tu podziwiać zabudowy gospodarcze z różnych regionów tego województwa oraz elementy typowych wsi takie jak kościół, kuźnia, młyn, szkoła. Bogate wyposażenie oraz ciekawe opowiadania opiekunów poszczególnych obiektów dodają naszemu zwiedzaniu dodatkowych wartości.

Muzeum Piosenki Polskiej

Obiekt prawie całkowicie multimedialny z możliwościami interaktywnego słuchania i oglądania naszej muzyki. Doskonale tu się odnajdą wszystkie grupy wiekowe. Wartość dodana do tego obiektu to wizyta w amfiteatrze, który zapewne wszyscy znamy ze szkolnego ekranu, ale TU i TERAZ mamy nawet możliwość samodzielnego zaśpiewania – możemy stanąć na tej scenie gdzie śpiewały nasze gwiazdy i dąć swój indywidualny koncert przed „swoją” widownią. Muzeum oceniam bardzo pozytywnie w zakresie przekazu, urządzenia, sposobu prezentacji. Praktycznie wszystkie grupy wiekowe znajdą Tu coś dla siebie.

Dom Mieszczański.

To jeden z obiektów Muzeum Opolskiego. Zwykły dom czynszowy został zamieniony na muzeum. Udostępniono tu na niewielkiej wprawdzie powierzchni kilka mieszkań z pełnym wyposażeniem nie tylko meblowym, ale również przedmiotami powszechnego użycia z okresu eksploatacji poszczególnych lokali mieszkalnych. Wszystko w sam raz, gustownie dobrane, dobrze poukładane i zaopatrzone w dodatkowe przekazy przewodnika oprowadzającego zwiedzających po tym obiekcie. Nie znudzimy się ilością i wielkością, ale poznamy istotę sposobu mieszkania w XIX wieku w takich zwykłych mieszkaniach.

Rynek i okolice

Oczywiście spacer po Rynku w Opolu i zwiedzania samego starego Centrum tego miasta dostarczył nam kolejnych ciekawych doznań – małe jest piękne.

Tak na zakończenie

Ważne tez są ceny biletów wstępu do odwiedzanych obiektów i Tu z przyjemnością muszę stwierdzić, że jest normalnie a nawet minimalistycznie. Być może trzy bilety wstępu do odwiedzanych obiektów w Opolu to jeden bilet wstępu do muzeum we Wrocławiu. Ciekawi mogą sami sprawdzić . Moim zdaniem taki program wycieczko może doskonale wypełnić oczekiwania grup seniorów bo nie mamy tu długich przemarszów, obiekty znajdują się w niewielkiej odległości. Jest czas na spokojne zwiedzanie, czas na wypicie kawy z ciasteczkiem, a jednocześnie jest co oglądać. Dla wszystkich tych, którzy prowadza ze mną rozmowy w zakresie programów wycieczek dla różnych grup mam jeden komunikat – to co TU zaprezentowałem jest trzonem wycieczki która możemy zawsze uzupełnić o dodatkowe elementy według oczekiwania indywidualnego zainteresowanej grupy.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich moich uczestników wycieczek

Tych od wielu lat i liczne grono tych , którzy podejmą ze mną współpracę w tym sezonie.

pilot wycieczek, przewodnik miejski Wrocław

Ryszard Budzowski

Materiały zdjęciowe – wycieczka szkolna.