Dolina Pałaców i Ogrodów. Okolice Jeleniej Góry.

Wielokrotnie odwiedzałem okolice Jeleniej Góry w celach turystycznych, a ostatnio prowadzę TAM również grupy turystyczne w każdym wieku i w wielu różnych formach – na rowerach – pieszo i z autokaru. Każdy TU znajdzie coś dla siebie, coś co go zainteresuje i coś co go zadziwi. Ze swojej strony dobieram program zwiedzania do oczekiwania  grupy i jej mobilności lub też jak najczęściej bywa zapewniam obsługę zwiedzania według programu Biura turystycznego. Postanowiłem jednak zebrać w jednym miejscu większość ciekawszych dostępnych informacji o bogactwie tej okolicy, a szczególnie Dolinie Pałaców. Ten materiał każdemu da szansę oceny tego co już widział i tego co już wie z tym co jeszcze jest do odwiedzenia.

Jesienią i zimą można spokojnie zapoznać się z tym artykułem i zaplanować letnie wycieczki. Turyści którzy  przyjechali z dalszych części naszego kraju i zobaczyli kilka obiektów mogą ocenić , co widzieli, a jakie zabytki jeszcze muszą odwiedzić.

Tak czy inaczej zapraszam do artykułu.

wstęp

To zespół sąsiadujących ze sobą rezydencji z parkami położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Region leżący u podnóża Karkonoszy charakteryzuje się doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i wielością atrakcji. Szlaki umożliwiające nam zwiedzanie tej okolicy  obejmują 22 pałace, z których część to obiekty odrestaurowane na najwyższym, światowym poziomie.    O unikalności regionu świadczy nie tylko ilość (choć mamy tu do czynienia z jednym z większych w Europie nagromadzeniem tego typu obiektów), ale przede wszystkim klasa artystyczna zabytków. Dodatkowo wszystkie te obiekty znajdują się na stosunkowo małym obszarze, co umożliwia ich wygodne zwiedzanie.

Mapa okolicy.

Kilka z tych obiektów to prawdziwe perełki, które zostały wyróżnione w wielu konkursach.

Pałac Paulinum, mieszczący się w samej Jeleniej Górze, odznaczony został laurem Generalnego Konserwatora Zabytków – Zabytek Zadbany 2007. Pałac Wojanów otrzymał Grand Prix w konkursie Dolnośląska Budowa 2007-2008. Inne, jak np. Pałac Łomnica ubiegają się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.11 obiektów

Doliny Pałaców i Ogrodów zostało wpisanych na listę – Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”. Są to:

 • Bukowiec – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy „Paulinum”;
 • Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach;
 • Karpniki – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Karpniki – willa „Dębowy Dwór” z parkiem;
 • Kowary – zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy;
 • Łomnica – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Mysłakowice – zespół pałacowo-parkowy;
 • Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo-parkowy, gm. Podgórzyn;
 • Wojanów – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Wojanów-Bobrów – zespół pałacowo-gospodarczy, gm. Mysłakowice.

Janowice Wielkie, Bukowiec, Wojanów, Karpniki, Mysłakowice, Miłków, Staniszów, Cieplice, Sobieszów, Siedlęcin, Rybnica – w każdej z tych miejscowości znajduje się co najmniej jedna historyczna perełka w postaci średniowiecznej wieży, zamku, renesansowego dworu, barokowego pałacu, dziewiętnastowiecznego założenia pałacowo – parkowego.

Walory Turystyczne

Zapewne każdy mieszkaniec Dolnego Śląska był w tym miejscu przynajmniej jeden raz, bo nie da się o tym nie wiedzieć. Ze swojej strony jako pilot wycieczek prezentuję ten materiał zebrany w jednym miejscu w celu pokazania jego autentycznego bogactwa i  umożliwienia sprawdzenia czy nie warto ponownie odwiedzić ta okolicę. Zapewniam, że po zapoznaniu się z tym materiałem odnajdziecie jeszcze dodatkowe atrakcje i zechcecie tu ponownie przyjechać. Dla mnie jako pilota jest to okolica w której mogę zbudować doskonały scenariusz wycieczki dla każdej grupy odbiorców.

Dla seniorów – wycieczka autokarowa z nastawieniem na spacer, podziwianie krajobrazu i założeń ogrodowych oraz poznawanie historii tej okolicy.

TUTAJ programy innych moich wycieczek dla seniorów

Dla grup rowerowych – to świetne miejsce na połączenie czynnego wypoczynku ze zwiedzaniem i odkrywaniem przepięknych „zapomnianych” miejsc oraz Doliny Bobru.

TUTAJ znajdziecie Państwo opis jednej z wycieczek rowerowych

Dla wycieczek szkolnych – historia Ślaska na przykładzie konkretnych miejsc, ta dawna i ta całkiem bliska. Wejście na niewielkie wzniesienia i poznawanie legend . Oczywiście obowiązkowo pałace i na koniec Jelenie Góra z przepięknym Rynkiem.

Dla wszystkich grup z terenu naszego kraju – można w tym miejscu dobrać program wycieczki „szyty na miarę” bo bogactwo obiektów, legend, miejsc w tej okolicy jest tak duże. Miejsce to jest doskonałym uzupełnieniem wycieczki np. do Wrocławia z rozbudowaniem programu wycieczki i czasu do dwóch dni.

Pozostaje mi zatem tylko zachęcenie do zapoznania się z poniższym bogatym materiałem. Mamy teraz przed sobą zimowe długie wieczory i czas na planowanie przyszłych wycieczek przez biura Turystyczne oraz przez turystów indywidualnych. Ten materiał ma WAS zachęcić do ponownego odwiedzenia pięknej okolicy Jeleniej Góry.

Historia – „Doliny Pałaców i Ogrodów”.

Na terenie Kotliny zakładały swe siedziby najświetniejsze z europejskich dynastii: Hohenzollerowie, Habsburgowie, jak również arystokratyczne rody, takie jak: Schaffgotschowie, Radziwiłłowie, Czartoryscy. Budowle projektowane były przez sławnych architektów i twórców ogrodów: Karla Friedricha Schinkla, Friedricha Augusta Stüllera, Petera Josepha Lennego. Ich dzieła – wille, rezydencje i uzdrowiska – podziwiać można do dziś. Niezwykła wydaje się na tym obszarze, doskonale wcielona w życie, romantyczna wizja harmonii twórczej, celowej działalności ludzkiej i mimowolnej „działalności” natury. Parki, wtapiające się w lasy, góry i kotliny, pomniki czy rzeźby usytuowane poza obrębem przypałacowych parków, sztuczne ruiny – budowle udające nadgryzione zębem czasu – zaskakująca i tajemnicza synchronia geniuszu człowieka i natury. Nic dziwnego, że licznie przybywali tu artyści z całego świata m.in.: Johan Wolfgang Goethe czy Fryderyk Chopin. Obszar, który obejmuje pałace w Mysłakowicach, Łomnicy, Wojanowie, Wojanowie – Bobrowie i Bukowcu zyskał przydomek Doliny Królów. Miała stać się ona prawdziwą Arkadią: krainą refleksji i twórczej myśli na łonie natury. Na obszarze Doliny Pałaców i Ogrodów znajduje się również wyjątkowo duże nagromadzenie zabytkowych obiektów sakralnych.. Ogromne nasycenie zabytkami, a jednocześnie walory krajobrazowe sprawiają, że Kotlina Jeleniogórska jest atrakcyjna turystycznie przez cały rok.

Materiał Filmowy

Ponieważ celem mojego artykułu jest zainteresowanie wszystkich odwiedzających moją stronę opisywaną okolicą w kontekście sprawdzenia jej ogromnego potencjału turystycznego to teraz chcę WAM wszystkim umożliwić spokojne oglądniecie opublikowanych poniżej filmów o bogactwie architektonicznym tej okolicy..

Myślę, że wielu z was znajdzie tu program do swojej wycieczki . Dla biur turystycznych i indywidualnych grup służę pomocą w dokładnym zaplanowaniu trasy wycieczki oraz jej logistyki – zakwaterowanie, miejsca obiadowe itp.

 

KARPNIKI

 

 

BUKOWIEC

Wojanów

STANISZÓW

Mysłakowice

Wojanów

Łomnica

Miłków

Cieplice

Cała okolica

Na zakończenie

Mam nadzieję, że nie zanudziłem. teraz sami oceńcie, czy ten materiał WAM się przyda.

Pozdrawiam. Ryszard Budzowski.