Szlak Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej .

wycieczka 18 września 2021 r.

Klubu Seniora przy RO Ołtaszyn

Plakat wycieczki

WSTĘP

To zespół sąsiadujących ze sobą rezydencji z parkami położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Region leżący u podnóża Karkonoszy charakteryzuje się dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i wielością atrakcji. Szlak obejmuje 22 pałace, z których część to obiekty odrestaurowane na najwyższym, światowym poziomie. O unikalności regionu świadczy nie tylko ilość (choć mamy tu do czynienia z jednym z większych w Europie nagromadzeniem tego typu obiektów), ale przede wszystkim klasa artystyczna zabytków.

 

Program wycieczki dla Klubu Seniora przy RO Ołtaszyn

Ponieważ jest to już druga wycieczka do tego rejonu, to w tym kolejnym podejściu zwiedzamy pałace, które jeszcze nie były przez nas oglądane. To, że w pierwszej wycieczce udało się oglądnąć sztandarowe  obiekty z tej grupy pałaców wcale nie znaczy, że pozostały nam do oglądnięcia i zwiedzenia mniej atrakcyjne obiekty.  Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że potencjał tych okolic jest ogromny bo gromadzi około 22 obiektów na tak małym obszarze. Planujemy zatem uzupełnienie naszej wiedzy i kolekcji odwiedzanych pałaców o kolejne obiekty. Podczas zwiedzania musimy mieć też czas na spacer i delektowanie się krajobrazami, bo właśnie wiele z naszych obiektów zlokalizowanych jest w miejscach specjalnych z widokami na panoramę Karkonoszy.

MIEDZIANKA

Ta mała miejscowość w okolicy Janowic Wielkich ma przepiękna i bardzo tajemnicza historię. Tradycje górniczego miasteczka bezwzględnie wykorzystane po okresie drugiej wojny światowej dla celów militarnych i porzucenie miejscowości. To trzeba koniecznie zobaczyć. Rano będzie już otwarta restauracja browar z tarasem i piękną panoramą na Sokoliki. Pora zatem na śniadanie i toaletę.

PAŁAC CIECHANOWICE

Pałac w Ciechanowicach, to przekształcona budowla ze średniowiecznego zamku na pałac. Najprawdopodobniej funkcjonował on już jako pałac w drugiej połowie XV wieku. Pierwsza udokumentowana informacja dotycząca budowli – sięga roku 1568. Istotnych ingerencji remontowych i budowlanych dokonał w 1846 roku ówczesny właściciel Fryderyk Bernard von Prittwitz. Wówczas założył on wokół pałacu park.  Po II wojnie światowej zabytek stał się własnością Skarbu Państwa i został zaadaptowany na ośrodek kolonijny, dom dziecka, a następnie szkołę. W 2004 roku szkoła w obiekcie została zlikwidowana, budynek został zamknięty, i tym samym zaczął ulegać degradacji.

Od 2010 roku prawowitym właścicielem obiektu jest Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Jeleniej Górze, którego właścicielem jest Pan Andrzej Meller.

Obecna forma pałacu reprezentuje styl późnobarokowego klasycyzmu – budowli założonej na rzucie prostokąta, z kolumnowym portalem wejściowym, holem i klatką schodową oraz 2 i 2,5 traktowym układem pomieszczeń wewnątrz. Wśród zachowanych zabytkowych elementów wystroju i wyposażenia wymienić należy: sklepienia kolebkowe i krzyżowe, stiuki, kamienne kominki, dekoracyjne obramienia okien, portale, balustrady, drewnianą boazerię, ale przede wszystkim wyjątkowo cenne i ciekawe nawarstwienia malarskie ścian – datowane w przedziale czasowym od XVI do XIX w. Fragmentarycznie zachowany, drewniany i polichromowany strop z XVI w. Najcenniejsze, XVI-wieczne freski (ornamentalne i figuralne, a nawet iluzjonistyczne, z licznymi niemieckimi inskrypcjami) pokrywają niemal całe ściany pomieszczeń na I piętrze, choć w glifach drzwi i okien występują też ciekawe, późniejsze barokowe dekoracje malarskie. Malowidła ścienne pokrywają również w całości sufit w Sali Rycerskiej znajdującej się na parterze.

BOBRÓW – OPUSZCZONY DISNEYLAND.

To miejsce czeka jeszcze na swój moment – pytanie, czy go doczeka. Niestety pałac w Bobrowie, znany również jako Boberstein, to przykład smutnej historii o pewnej zapuszczonej ruinie. Niegdyś finezyjny pałac otoczony grubym murem, dziś to niszczejąca ruina, przypominająca trochę stylem zamek z disneyowskiej czołówki. Dlaczego zatem tam jedziemy ? Jest zdecydowanie wiele powodów. Jego historię koniecznie trzeba poznać stojąc pod murami tego obiektu i o tym wszystkim dowiecie się na miejscu.

KARPNIKI

Jeśli znacie nasz podwrocławski pałacyk na wodzie w Wojnowicach, to w tym przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie większym obiektem. Wybudowany w stylu neogotyckim, otoczony stawami i pięknym założeniem parkowym. Oczywiście podobnie jak poprzednio również jest w prywatnych rękach.

W tej miejscowości mamy jeszcze wille Dębowy Dwór. Przepiękny obiekt w prywatnych rekach, którego nie można zwiedzać i oglądać bo położony jest w ogrodzonym parku. Oglądniemy zatem zdjęcia i poznamy jego historię.

STANISZÓW

To dwa pałace z kompleksem zabudowań. Pałac na wodzie po okresie pandemicznym nie został w tym sezonie otwarty, ale staniemy przy nim i porozmawiamy o jego historii. Góra Witosza – magiczne miejsce z magicznym pustelnikiem. Tu poznamy swiat mistycznych przepowiedni i historię regionalnego Nostrodamusa. Pora na drugi zespół pałacowy w tej miejscowości z przepięknym parkiem. Teraz to zespół hotelowy, ale klimat tego miejsca przypomina nam o dawnych czasach, rozłożysty parkowy dąb wiele nam może o tym opowiedzieć.

Na fotografiach powyżej – Wieże Bismarcka.

Nostradamus ze Staniszowa – TUTAJ – Historia przepowiedni

 

JELENIA GÓRA

W naszym programie zwiedzania mamy Rynek i Kościół Łaski. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Dawny ewangelicki kościół łaski, po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej przejęty przez państwo i przekazany Kościołowi katolickiemu. Jego wnętrza podobnie jak całe założenie architektoniczne zapewnia każdemu uczestnikowi naszej wycieczki moc doznań estetycznych. Uroki Rynku tego miasta są znane w całym regionie i spacer malowniczymi podcieniami to stały program zwiedzania.

Planowane ( przybliżone ) czasy zwiedzania obiektów programowych :

  1. Wyjazd z Wrocławia 7:30
  2. Dojazd do Miedzianki około 9:00 9:30 w przypadku postoju na trasie
  3. Miedzianka zwiedzanie miejscowości – pobyt w restauracji i śniadanie. 9:30 do ok. 10:30
  4. Pałac Bobrów około 11:00
  5. Karpniki 11:30 do 12;15
  6. Staniszów – dwa pałace. Jeden przejazdem jeden ze zwiedzaniem. 12:40 do 13:30
  7. Jelenia Góra – Galeria i pora obiadowa około 14 do 15
  8. Jelenia Góra – spacerek – kościół i Rynek 15:30 do 17:00
  9. Powrót do Wrocławia około 19:30 do 20

UWAGI DODATKOWE

Programowe obiekty pałacowe stanowią własność prywatną (hotele SPA itp.) zwiedzamy obiekty z zewnątrz z terenami parkowymi lub też zamawiamy sobie coś drobnego w restauracji.

REZERWA

Rezerwa programowa. Mamy coś w rezerwie, ale program jest dosyć napięty zatem trudno będzie skorzystać z dodania jeszcze jakiegoś elementu zwiedzania.

Ta sam wycieczka na rowerach górskich.

TUTAJ znajdziecie więcej informacji o innych trasach tej samej wycieczki, tym razem na rowerach.