Kiedy dzieci się cieszą. Wycieczki edukacyjne.

 

Ten sezon turystyczny rozpoczynałem seria 10 wycieczek dla przedszkolaków i dzieci młodszych. Oczywiście był spacerek z krasnalami po naszym Wrocławiu i cała grupa wycieczek edukacyjnych. Nie tylko MY dorośli jesteśmy po długim okresie izolacji spragnieni kontaktów i rozmów. Obserwując podczas tych wycieczek moich młodych podopiecznych widziałem autentyczną radość z możliwości rozmowy, zabawy na otwartym terenie i w gronie rówieśników.

Dzień Dziecka we Wrocławiu.

Ośrodek CAL w Ołtaszynie z „Teatrem na Bruku” zaprosił mnie, jako przewodnika do zaprezentowania bajek o naszych krasnalach. Wycieczka została przygotowana programowo  dla dzieci i ich rodziców. Podczas tego spaceru aktorzy Ośrodka Kultury CAL w Ołtaszynie prezentowali bajeczki o krasnalach w wybranych do programu oprowadzania miejscach. Moim zadaniem było łączenie tych bajek spacerem z zagadkami, konkursami        i relacjami o naszym mieście. Były również przekazy informacji nie tylko o krasnalach skierowane do rodziców, a na koniec nagrody dla najaktywniejszych.

wycieczki edukacyjne

Przy współpracy z BT Intur z Wrocławia realizowałem grupę wycieczek edukacyjnych dla dzieci szkolnych w przedziale wiekowym , klasa I do IV.

Szlak Ginących Zawodów – Kudowa Zdrój.

Udało się nam zrealizować w to miejsce kilkanaście wycieczek, których wątkiem przewodnim były ginące zawody.  W drodze do miejsca wycieczki nasi młodzi turyści poznawali wiedzę o powstawaniu miast i wsi. Dlaczego miasta powstają w konkretnych miejscach, czym się różni miasto od wsi, skąd się biorą nazwy miast, czy mamy nazwy miast związane z wykonywanymi ginącymi zawodami? Było wiele pytań i odpowiedzi. Rozmowa o tym jak zaginęły na przestrzeni wieków niektóre dawniej realizowane zawody jak choćby; klikon (krzykacz), flisak, zdun , czy kowal.

Transformacje i przeobrażanie się zawodów od najdawniejszych czasów do chwili obecnej na przykładzie pisania tekstów do drukowania książek. W ten sposób w drodze  jako pilot wycieczki przygotowywałem grunt pod zajęcia jakie miały się odbywać w naszym skansenie. Oczywiście nie sposób przejechać obojętnie obok mijanych na trasie miejscowości bez opowiadania ich ciekawej historii …. Zatem wszystkiego odrobina.

Na miejscu zajęcia garncarstwa, pokaz wypiekania chleba, autentyczna kuźnia z pracującym kowalem. Potem wiejska chata gdzie opowiadano nam o pracy rolnika w realiach dawnych czasów – jak prano, jak prasowano, jak wyrabiano ser i wiele wiele innych ciekawych wiejskich zajęć z dawnych czasów.

No i czas wolny kiedy grupami zwiedzamy tutejsze ZOO, wchodzimy do wiatraka, korzystamy z placu zabaw i boiska. Na koniec jeszcze „Park zdrojowy” i spacerek promenadą.

Krasiejów. JuraPark .

To największy tematyczny park w Europie, w którym możemy zobaczyć i dotknąć prehistoryczne dinozaury. W Polsce występują jeszcze dwa tego typu obiekty: w Bałtowie i Solcu Kujawskim. Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada: “nauka przez zabawę” dla wszystkich, niezależnie od wieku. Tutaj młodzi uczestnicy wycieczki poznają historię życia na naszej planecie. Bogactwo wrażeń nie ma końca i oczywiście jest miejsce na czas wolny.  Ogromny plac zabaw i miejsca do wypoczynku dopełniają szczęścia uczestników.

Małe gospodarstwa agroturystyczne. Kruczyna.

Ciekawą alternatywą dla powyższych obiektów są gospodarstwa agroturystyczne jako przykład do edukacji, odpoczynku czynnego oraz zacieśniania więzi grupy lub klasy. w tych przypadkach bywa inaczej bo TU znaczenie ma bezpośredni kontakt z naturą, zwierzęta w gospodarstwie i najprostszy relaks połączony np. z ogniskiem. Wiatr we włosach, kameralność  i buty pełne piasku są atutami takiej formy dla budowania więzi.

Na zakończenie.

Takie wycieczki grupy szkolne mogą oczywiście odbyć samodzielnie pod nadzorem nauczycieli i opiekunów osobiście jednak polecam również w tym przypadku usługę pilota i przewodnika w jednym. W moim przypadku wycieczki uzyskują dodatkowa oprawę wprowadzającą i informacyjną do zasadniczego tematu wycieczki. Opowieść o ginących zawodach to np opowieść o tym jak powstawały dawne miasta i wsie i o ich funkcjonowaniu. Do Parku w Krasiejowie przed dojazdem na miejsce trzeba dopowiedzieć wiele elementów stanowiących podstawy wiedzy o ziemi. Na zakończenie ziemia dzisiaj i potrzeba życia w równowadze. Do tego wszystkiego bieżące informacje o mijanych miastach, miejscach, górach itp. Proszę mi zaufać jest to grupa ciekawych informacji dodatkowych i wymaga to dobrego merytorycznego przygotowania.