Szlak Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej .

 

wstęp

To zespół sąsiadujących ze sobą rezydencji z parkami położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Region leżący u podnóża Karkonoszy charakteryzuje się dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i wielością atrakcji. Szlak obejmuje 22 pałace, z których część to obiekty odrestaurowane na najwyższym, światowym poziomie. O unikalności regionu świadczy nie tylko ilość (choć mamy tu do czynienia z jednym z większych w Europie nagromadzeniem tego typu obiektów), ale przede wszystkim klasa artystyczna zabytków.

Pałac Paulinum, mieszczący się w samej Jeleniej Górze, odznaczony został laurem Generalnego Konserwatora Zabytków – Zabytek Zadbany 2007.

Pałac Wojanów otrzymał Grand Prix w konkursie Dolnośląska Budowa 2007-2008. Inne, jak np.

Pałac Łomnica ubiegają się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Janowice Wielkie, Bukowiec, Wojanów, Karpniki, Mysłakowice, Miłków, Staniszów, Cieplice, Sobieszów, Siedlęcin, Rybnica – w każdej z tych miejscowości znajduje się co najmniej jedna historyczna perełka w postaci średniowiecznej wieży, zamku, renesansowego dworu, barokowego pałacu, dziewiętnastowiecznego założenia pałacowo – parkowego.

Historia

Na terenie Kotliny zakładały swe siedziby najświetniejsze z europejskich dynastii: Hohenzollerowie, Habsburgowie, jak również arystokratyczne rody, takie jak: Schaffgotschowie, Radziwiłłowie, Czartoryscy. Budowle projektowane były przez sławnych architektów i twórców ogrodów: Karla Friedricha Schinkla, Friedricha Augusta Stüllera, Petera Josepha Lennego. Ich dzieła – wille, rezydencje i uzdrowiska – podziwiać można do dziś. Niezwykła wydaje się na tym obszarze, doskonale wcielona w życie, romantyczna wizja harmonii twórczej, celowej działalności ludzkiej i mimowolnej „działalności” natury. Parki, wtapiające się w lasy, góry i kotliny, pomniki czy rzeźby usytuowane poza obrębem przypałacowych parków, sztuczne ruiny – budowle udające nadgryzione zębem czasu – zaskakująca i tajemnicza synchronia geniuszu człowieka i natury. Nic dziwnego, że licznie przybywali tu artyści z całego świata m.in.: Johan Wolfgang Goethe czy Fryderyk Chopin. Obszar, który obejmuje pałace w Mysłakowicach, Łomnicy, Wojanowie, Wojanowie – Bobrowie i Bukowcu zyskał przydomek Doliny Królów. Miała stać się ona prawdziwą Arkadią: krainą refleksji i twórczej myśli na łonie natury. Na obszarze Doliny Pałaców i Ogrodów znajduje się również wyjątkowo duże nagromadzenie zabytkowych obiektów sakralnych.. Ogromne nasycenie zabytkami, a jednocześnie walory krajobrazowe sprawiają, że Kotlina Jeleniogórska jest atrakcyjna turystycznie przez cały rok.

11 obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów zostało wpisanych na listę – Pomnik Historii Prezydenta RP pod nazwą „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej”. Są to:

 • Bukowiec – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy „Paulinum”;
 • Jelenia Góra – zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Cieplicach;
 • Karpniki – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Karpniki – willa „Dębowy Dwór” z parkiem;
 • Kowary – zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy;
 • Łomnica – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Mysłakowice – zespół pałacowo-parkowy;
 • Staniszów Górny nr 100 – zespół pałacowo-parkowy, gm. Podgórzyn;
 • Wojanów – zespół pałacowo-parkowy, gm. Mysłakowice;
 • Wojanów-Bobrów – zespół pałacowo-gospodarczy, gm. Mysłakowice.
My na rowerkach

wycieczka organizowana przez BT „INTUR” Wrocław.

Trasa

Nasz przejazd wyznaczoną trasą z Ulicy Cieplickiej przebiega obok licznych pałaców i zabytkowych parków. Etap I kończymy w Miedziance na obiedzie.

Powrót przez Jelenią Górę

Wycieczka rowerowa

Nasza wycieczka została zaplanowana na 1 dzień. Jedziemy rowerami elektrycznymi. Trasa jest atrakcyjna z małą ilością podjazdów i przewyższeń. Wyjazd i miejsce spotkania grupy w wypożyczalni rowerów. Powrót około 17;00 do zwrotu rowerów.

Plan wycieczki został nakreślony według : miejsca udostępnienia rowerów z wypożyczalni dla całej grupy z jednoczesnym uwzględnieniem głównego miejsca odpoczynku w Miedziance, limitu kilometrów 40 do 50 oraz powrotu do wypożyczalni przed 17:00.

Przy takich warunkach powstał poniższy scenariusz trasy.

TRASA    EI- Sobieszów – Cieplice Zdr. – Staniszów – Mysłakowice – Łomnica – Wojanów – Trzcińsko – Janowice Wielkie – Miedzianka.

   EII – Miedzianka – Janowice Wlk – Trzcińsko – Wojanów – Trasa rowerowa E5 do Jeleniej Góry – Cieplice – Sobieszów.

DŁUGOŚĆ około      50 km
SKALA TRUDNOŚCI 2,5 w skali do 5 : dla elektryków 1,5
ATRAKCJE od 3 do 5 pałaców w różnym  stanie jak to widać na zdjęciach, wioska tyrolska oraz wiele innych atrakcji.

 

INF. DODATKOWE podczas przejazdu poruszamy się w małych grupach z zachowaniem odstępu i bezpieczeństwa
Gastronomia, ciepłe posiłki posiłek i przystanek w Miedziance
atrakcyjność wycieczki5 w skali do 5    ! rewelacja

 

Co na nas czeka po drodze ?

Niezwykłe miejsce na Dolnym Śląsku – Dolina Pałaców i Ogrodów położona u podnóża Karkonoszy. To unikalny kompleks 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.

Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Trzeba je koniecznie zobaczyć i skorzystać z gościnności ich obecnych gospodarzy.

Kotlina Jeleniogórska to nie tylko wspaniała przyroda i krajobrazy, nie tylko unikalny zespół rezydencji, ale też cenne staromiejskie zespoły zabytkowe staromiejskie w Jeleniej Górze, Kowarach czy Sobieszowie, to zabytki architektury sakralnej. To bogactwo budownictwa regionalnego o wpływach tyrolskich i łużyckich, wybitne świadectwo bogatej historii tych ziem oraz dziedzictwo wielokulturowości. To kompleksy: sanatoryjny w Cieplicach i turystyczne w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Sobieszowie, Wojkowie. To także zachowane zabytki przemysłowe. To wspaniała część Europy!

Cieplice – Zdrój to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry. Podstawą funkcjonowania uzdrowiska są właśnie „cieplice” – gorące wody, o temperaturze dochodzącej do 87°C. Pierwsze wzmianki o występowaniu wód termalnych w tym rejonie znajdujemy w dokumencie z 1281 roku. Wówczas to szpitalny zakon Joannitów, z nadania księcia Bernarda stał się posiadaczem terenów z gorącymi źródłami. Można uznać, że pierwszym ośrodkiem kuracyjnym był gościniec dla chorych, zbudowany przez zakon w 1288 roku. Od 1403 roku właścicielami źródeł byli Cystersi i ród Schaffgotschów. Badania nad właściwościami leczniczymi wód cieplickich prowadzono już w XVI wieku. W 1569 roku odbywano tu kuracje pitne, natryskowe i kąpielowe, a w 1618 roku został opracowany pierwszy statut zdrojowy. Budynek, w którym pomieszczono natryski i basen do kąpieli, zbudowano w 1802 roku.  Do Cieplic na kuracje przyjeżdżało wiele znamienitych osób, m.in:  królowa Marysieńka Sobieska, Johann Wolfgang Goethe, Hugo Kołłątaj, Izabella Czartoryska.

Pałac Staniszów

Początki budowli pałacowej sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XVI wieku. Największa przebudowa nastąpiła już za czasów księcia von Reuss po roku 1787. Jej zakres nie jest udokumentowany, prawdopodobnie nastąpiła zmiana wystroju wnętrz i elewacji, którym nadano charakter późnobarokowy. W 1887 roku pałac powiększono o skrzydło wschodnie. Obecna bryła pałacu założona jest na rzucie prostokąta z ryzalitami, dwukondygnacyjna z otwartym dziedzińcem od strony ogrodu. Obiekt przekryty jest czterospadowym dachem naczółkowym z lukarnami. Zachowały się kamienne portale, opaski okienne i kartusz herbowy. Pałac otoczony parkiem krajobrazowym.

Mysłakowice

Miejscem wartym uwagi jest bez wątpienia pałac w Mysłakowicach.. Jeszcze w XIX wieku pałac wszedł w posiadanie rodu Hohenzollernów. Fryderyk Wilhelm III odkupił pałac i stworzył w nim rezydencję cesarską. Za jego panowania rozbudowano znacząco park wokół pałacu. Godna uwagi jest zabudowa miasta Mysłakowice. Domy w mieście wybudowane są w oryginalnym stylu. Większość z nich wybudowana została przez emigrantów tyrolskich. Najwięcej tego typu domów jest w południowej części wsi.

Turyści odwiedzający Mysłakowice zwykle wstępują także do najsłynniejszego kościoła w mieście, niegdyś ewangelickiego, dziś katolickiego. Wiąże się z nim ciekawa historia. Podczas jego budowy doszło do katastrofy, a o jej wyjaśnienie osobiście zatroszczył się Fryderyk Wilhelm IV. Ponadto, fragmenty kolumn przed wejściem do kościoła, pochodzą z Pompejów, są prezentem od władcy Neapolu

Pałac w Wojanowie.

Trójkondygnacyjny pałac założono na planie prostokąta, z narożnymi okrągłymi alkierzowymi wieżami. Bryłę nakryto stromym dachem namiotowym. Pałac zachował od strony ogrodu rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Zabudowę flankują po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami. Przed pałacem znajduje się duży dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną. Całość otoczona jest kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym.

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy – barokowy pałac pochodzący z XVII wieku wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy usytuowany w północnej części Łomnicy, przy rozdzieleniu dróg do Karpnik i Wojanowa, około pięć kilometrów od Jeleniej Góry.

Bobrów – opuszczony Disneyland

To miejsce czeka jeszcze na swój moment – pytanie, czy go doczeka. Niestety pałac w Bobrowie, znany również jako Boberstein, to przykład smutnej historii o pewnej zapuszczonej ruinie. Niegdyś finezyjny pałac otoczony grubym murem, dziś to niszczejąca ruina, przypominająca trochę stylem zamek z disneyowskiej czołówki. Jeszcze przed wojną pałac trafił w ręce nazistowskiej partii NSDAP, która na jego terenie otworzyła szkołę sportową. W czasie wojny przetrzymywano tu Żydów i najróżniejszych jeńców, a także przymusowych robotników z Luksemburga, działających w lokalnym obozie pracy, zaś po wojnie w bobrowskim pałacu mieszkali… Grecy, uchodzący przed wojną domową. Zniszczenia dopełniła trudna młodzież z poprawczaka i obrona cywilna, w połączeniu z rozbiórką dachu. Niestety pałac niszczeje, a ubytki w dachu nie są dobrą wróżbą dla stanu całego budynku… Liczymy, że kiedyś znajdzie się ktoś zainteresowany podźwignięciem obiektu, bo bryła pałacu w Bobrowie jest naprawdę bardzo unikalna.

Miedzianka jest jednym z takich miejsc, do którego trzeba pojechać z odrobiną wiedzy. Nie można po prostu przejść się jej ulicami, zanurzyć w zaułki, zagubić na rynku, posiedzieć w knajpach i potem powiedzieć, że poczuło się jej klimat i tyle wystarczy. Nie można, bo tego miasta nie ma. Zniknęło.

Jelenia Góra   to stolica Karkonoszy – miasto położone nad Bobrem, w kotlinie, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi. Funkcjonują tu teatry, Filharmonia Jeleniogórska, kina, wiele muzeów, galerii. To ponad 80-cio tysięczne dolnośląskie miasto położone w kotlinie, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi, nad Bobrem.

Na zakończenie.

Choć tego dnia żar dosłownie lał się z nieba i obiad w Miedziance trochę nas rozleniwił, to daliśmy radę.  Nie było łatwo , bidony  były ciągle  w użyciu i wprawdzie zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do celu. Przejazd grupowy przez centrum Jeleniej i Cieplice wypadł rewelacyjnie bez żadnych potknięć. Jeszcze kilka łyków wody na zakończenie, biwakowanie na trawie w wypożyczalni rowerów i pora do domów.

inni też napisali

TUTAJ – trasa rowerowa innych wycieczkowiczów

TUTAJ – rowerem jeszcze raz