Dolny Śląsk. Wzdłuż południowej granicy – małymi krokami

wprowadzenie

Tak sobie kiedyś pomyślałem, że warto by było zrobić wypad rowerowy w rejonie pogranicza Dolnego Śląska od strony południowych sąsiadów. Nie miałem koncepcji na ustalenie jednej długiej trasy do wielodniowego przejazdu, ale wyznaczyłem sobie zadanie na jeden dzień.

Odcinek pierwszy

W ten sposób w tamtym roku zrobiłem trasę z Barda Przyłęk do Nysy wzdłuż jezior. Piękna malownicza trasa na jeden dzień i nie zawiodłem się na tym wyborze. Oczywiście do Barda dojechałem pociągiem i z Nysy przyjechałem pociągiem – połączenie bez problemu co jest dużym atutem wycieczki jednodniowej. Ta wycieczkę opisałem już na swojej witrynie zatem pozostaje mi zaprosić do zapoznania się z treścią artykułu.

Zdjęcie przebiegu trasy

Mapa pogladowa - trasa Bardo Przyłek do Nysy.

TUTAJ przeczytacie więcej na temat tej wycieczki.

Odcinek drugi

Po roku powróciłem do Nysy żeby kontynuować  ten zamiar w kierunku dalej na wschód. Tym razem postanowiłem poświęcić  dwa dni na kolejny odcinek. Trasa została zaplanowana według poniższego przebiegu.

Przebieg trasy wycieczki rowerowej - Nysa - do Raciborza

Dzień pierwszy

Nysa – Jarnołtówek – Pokrzywna – Głubczyce. Około 70 km po łatwych szlakach i mało uczęszczanych drogach. Nocleg w Głubczycach w Hostelu, czysto i wygodnie.

Dzień drugi.

Głubczyce – Kietrz – Krzanowice – Racibórz. Około 50 km.

Ta dwudniowa wycieczka przebiegała drogami lokalnymi o małym natężeniu ruchu i rowerowymi szlakami turystycznymi na drogach gruntowych. Trasa stosunkowo łatwa z dużą ilością miejsc do zwiedzania.

Atrakcje na trasie

Nysa i Jezioro Nyskie

 

Głubczyce – szczególnie polecam. Jest co oglądać.

Prudnik – sympatyczne miasteczko.

Krzanowice.

Na koniec swojej wycieczki dotarłem do Raciborza i pociągiem bezpośrednio do Wrocławia.

Dwa dni sympatycznej wycieczki.

Kontynuując ten temat w najbliższym czasie mam zamiar przejechać z Barda Przyłęk w kierunku na Międzylesie i dalej do Dusznik Zdroju według poniższego planu trasy. w ten sposób będę miał ciągły przejazd wzdłuż naszej południowej granicy na kolejnych odcinkach. Potem zobaczymy..

Kamieniec - Międzylesie - Kudowa - Duszniki Zdrój.