Wycieczka. Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce – Dolny Śląsk.

wstęp

W Polsce podobnie jak wielu innych krajach na całym świecie znajdują się obiekty, które zdobyły zaszczytny laur wpisu do rejestru zabytków UNESCO. To wielka nobilitacja dla obiektu i kraju z którego pochodzi. W chwili obecnej w Polsce mamy 16 takich wpisów  do tego rejestru i opatrzonych najwyższą oceną tej organizacji w zakresie dziedzictwa, walorów kultury  i atrakcyjności. Właśnie na  taką wycieczkę mamy zamiar WAS zabrać. Te główne obiekty naszej wycieczki to prawdziwe skarby naszego narodu i diamenty kolekcji krajowej mapy turystycznej, których nie można pominąć i właściwie każdy Polak powinien je znać.

Motyw przewodni

Odwiedzane w trakcie wycieczki miejsca chcemy połączyć dwoma wątkami przewodnimi, które będą nam towarzyszyły na całej trasie , to reformacja i kontrreformacja na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Drugim wątkiem będą założenia ogrodowe w rezydencjach magnackich na przykładzie odwiedzanych obiektów. W związku z tym również podczas jazdy autokarem pilot będzie przekazywał informacje z zakresu tych wiodących tematów. Opowiemy również o obiektach w pobliżu trasy wycieczki, które są powiązane z naszym motywem przewodnim, ale których z braku czasu nie odwiedzamy. Oczywiście pamiętamy , że celem naszej wycieczki jest poznanie kilku krajowych obiektów wpisanych do Listy UNESCO, co jest przepustką do poznania krajowego zasobu turystycznego posiadającego rangę światową. W ten sposób otrzymacie Państwo bardzo szeroką informację , która pozwoli na traktowanie naszej wycieczki jako elementu dydaktycznego z zakresu wiedzy o kraju jak również bardzo ciekawego zasobu poznawczego dla miłośników przyrody , ogrodów i zabytków. Słowem program dla każdego pokolenia.

Zatem ruszajmy.

Warianty wycieczki – dobierane według uznania uczestników podczas uzgodnień z Dyrektorem BT „AriM” z Włoszczowy.

Wariant I wycieczki. Wycieczka dwudniowa

Dzień pierwszy. Wycieczka dwudniowa. W programie wycieczki znajdą się dwa zabytki z listy UNESCO oraz – dwa założenia parkowe  o różnych formach i wielkościach. Zwiedzimy takie obiekty jak Hala Stulecia ( wnętrza obiektu) z otoczeniem. Przy tym kompleksie  mamy przepiękny Ogród Japoński, spacerując po jego ścieżkach poznamy kulturę organizacji takich założeń w kraju „kwitnącej wiśni”. To bajkowa sceneria  zaprezentowana na małej powierzchni , połączenie świata zieleni, wody i małej architektury. Zaraz potem przejedziemy do starego centrum, gdzie zwidzimy Rynek z jego zabytkami i przepięknymi kamieniczkami oraz otoczeniem. Pora na indywidualne zwiedzanie i zakupy pamiątek, czyli czas własny dla grupy. Zaraz potem obiad i przejazd do Świdnicy. Po zakwaterowaniu w hotelu, rozpakowaniu bagażu – dla chętnych mamy jeszcze wieczorny spacer po centrum Świdnicy.

Dzień drugi. Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na parking pod Kościół Pokoju i zwiedzanie jego wnętrza. To drugi obiekt z listy UNESCO na naszej trasie. Zaraz po tym pięknym otwarciu naszego dnia zwiedzimy  przepiękny obiektu Muzeum Kupiectwa. Świdnica znana była z handlu i dlatego tez zgromadzone tu eksponaty są bogate i warte oglądnięcia. Żegnamy miasto  z jego zabytkami i kierujemy się do Arboretum w Wojsławicach. To przepiękne założenie parkowe na obszarze prawie 100 hektarów znajdujące się pod stała pieczą Uniwersytety Wrocławskiego. Oszałamiająca zieleń, mnogość kwiatów, obcowanie z krajobrazem – zaręczamy, że tego nie zapomnicie. Jeśli jeszcze wycieczka odbędzie się w okresie kwitnięcia rododendronów to wizualna oprawa parku pozwoli nam się wznieść na wyżyny doznań estetycznych. Po takich emocjach pora na obiad i ruszamy w drogę powrotną.

Wariant II wycieczki. Wycieczka dwudniowa.

W programie tego wariantu dzień pierwszy przebiega tak samo jak w wariancie i dzień drugi zamiennie za założenie Arboretum w Wojsławicach wprowadza w swoim programie Zamek Książ. Zamek Książ to po Malborku największy obiekt w Polsce o bogatej historii połączonej z postacią księżny Daisy. Malownicze usytuowanie obiektu dodaje atrakcji temu miejscu, a wąwozy Kwisy stanowią kolejne miejsce wycieczek.

Wariant III . Wycieczka trzydniowa.

Dzień pierwszy – jak w wariancie I. Wieczorem przejazd w okolice Jawora.

Dzień drugi Jawor – zwiedzanie Kościoła Pokoju. Przejazd do Świdnicy zwiedzanie miasta – Wieża widokowa z widokiem na Sudety (atrakcja miasta), przepiękne wnętrza kościoła św. Stanisława i Wacława, Rynek, Kościół Pokoju (zabytek UNESCO), Muzeum Kupiectwa. Nocleg w okolicy Świdnicy.

Dzień trzeci przejazd do Zamku Książ i zwiedzanie obiektu, spacer na zamek Stary Książ. Przejazd w okolice Niemczy do Arboretum w Wojsławicach – zwiedzanie tego pięknego założenia ogrodowego. Obiad i wyjazd w drogę powrotną .

 

Trasa wycieczki

Niestety nie da się w krótkim czasie dwóch dni zwiedzić 16  obiektów z listy UNESCO  w naszym kraju dlatego w naszej dwudniowej wycieczce odwiedzamy tylko 2 lub 4  miejsca z mapy w części zachodniej Polski. Prezentujemy różne zabytki, od kompleksu budynków, przez pojedyncze obiekty po założenia parkowe i kościoły. Zatem nie można się  znudzić bo każdy nasz diament jest inny, prezentuje różne okresy historyczne oraz powstał z innej potrzeby. W trakcie tej wycieczki poznacie nie tylko historie pojedynczych obiektów, ale poznacie naszą historię pisaną przez  wieki. To koniecznie trzeba wiedzieć żeby czuć się Polakiem..

Opisy zwiedzanych obiektów.

Zebrane przez nasze biuro turystyczne w programie tej wycieczki obiekty sztandarowe stanowią nasza dumę krajową przyglądnijmy się zatem głównym celom naszej wycieczki.  Zaprezentujemy również obiekty towarzyszące , które znajda się również w podstawowym programie zwiedzania.

Pierwszy obiekt na naszej trasie to Hala Stulecia we Wrocławiu zwana również Halą Ludową. Jej realizacja według projektu Maxa Berga była pionierska jak na tamte czasy , pionierska do tego stopnia, że murarze nie chcieli zdejmować drewnianych szalunków bojąc się, że się zawali. Ponoć musiał to zrobić sam autor projektu. Do dnia dzisiejszego zachwyca swoja bryła, rozwiązaniami konstrukcyjnymi i wielkością. Wszystko to będziemy mieli okazje sprawdzić naocznie zwiedzając jej wnętrza. Sekrety tego obiektu przedstawi Państwu przewodnik miejski i zapewniamy, że poznacie jeszcze kilka tajemnic tego kompleksu obiektów – Hala – pergola – największa w Polsce fontanna multimedialna – obiekty pawilonów Czterech Kopuł i Iglica dawny symbol miasta. Tuż obok Ogród Japoński coś co pięknie nam się łączy z przewidzianym w drugim dniu zwiedzania  Arboretum w Wojsławicach – dlaczego ?  Wszystko wyjaśni się na miejscu, bo w tym przypadku poznamy dwie skrajnie odmienne tendencje założeniowe ogrodów i parków. Ten ogród  został zrealizowany na małej powierzchni według scenariusza  i ducha kultury japońskiej. Wszystkie elementy  łączą się w spójną całość, a urok tego miejsca zapada w serce każdego odwiedzającego.

Na sam koniec zwiedzimy jeden z największych RYNKÓW w Polsce i będziemy mieli możliwość posłuchania opowieści jak powstało miasto z jego infrastrukturą. RATUSZ to duma mieszkańców Wrocławia – największy w Polsce i chyba najpiękniejszy – o tym będziecie się Państwo mogli przekonać sami. Poznacie również historię kilku kamieniczek otaczających rynek, a w sumie jest ich ponad 60. Chwila na indywidualne spacer po Rynku i zakupy pamiątek .

Zaraz potem ruszamy do Świdnicy

Koścół Pokoju w Świdnicy. Cytując tekst ze strony internetowej tego obiektu możemy tylko potwierdzić – „Pomnik Historii, największa drewniana barokowa świątynia w Europie, jeden z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic”… Początki Kościoła Pokoju nie zapowiadały takiego pasma sukcesów. Wręcz przeciwnie – katoliccy Habsburgowie narzucili warunki, które wykluczały społeczność luteran, a ich skromny kościół miał nie przetrwać próby czasu. Mogli go wznieść wyłącznie poza murami miasta, bez wież i dzwonnicy, tylko z nietrwałych materiałów: z drewna, piasku, słomy i gliny. Nie mógł przypominać kościoła, a budowa nie mogła przekroczyć roku”.

Tak zdecydował cesarz Ferdynand III Habsburg zobowiązany przez protestancką Szwecję do zezwolenia ewangelikom w księstwach dziedzicznych w Jaworze, Głogowie i Świdnicy na zbudowanie po jednym Kościele Pokoju. Ich nazwa pochodzi od pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Przed jej rozpoczęciem świdniczanie mogli swobodnie wyznawać idee Lutra, w mieście odprawiano nabożeństwa ewangelickie. Po wybuchu wojny odebrano im prawo do własnej wiary i kościołów. Pokój westfalski złagodził nieco te obostrzenia i dał ewangelikom szansę na posiadanie własnej świątyni.

Wnętrze tej świątyni zachwycie każdego bez wyjątku i nie ma takiej możliwości  żeby pozostać obojętnym na to dzieło rąk ludzkich. To nie tylko sama bryła obiektu i sposób jej wykonania, ale również bogate ilustracje wnętrza, prospekt organowy itp.

Będziemy mieli możliwość wysłuchania we wnętrzu tego obiektu opowieści o jego bogatej historii.

To fenomen,  że mimo nietrwałych materiałów budynek stoi 360 lat zadziwiając wytrzymałością konstrukcji.

Jawor. Miasto to było dawniej stolica księstwa Jaworsko – Świdnickiego, a jego nazwa pochodzi od drzewa – jawora, które powszechnie występuje w okolicznych lasach. Piękna miejscowość bogata w zabytki i obiekty architektury, ale nas sprowadza tu drugi obiekt UNESCO na naszej mapie wycieczki –

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy zostały wpisane na listę UNESCO w 2001 roku. Mają zarówno niezwykłą historię ich budowy, jak i perfekcję konstrukcji szachulcowej oraz wspaniałe wykończenie wnętrza polichromiami. Jednym z momentów, kiedy szczególnie warto odwiedzić te wnętrza, są sławne koncerty organowe. Powstały drewniane i niepozorne na zewnątrz, a ogromne i kilkukondygnacyjne w środku świątynie. Kościół w Jaworze ma 43,5 metrów długości, 14 metrów szerokości, 15,7 metrów wysokości – i mieści 6000 osób, a kościół w Świdnicy ma 44 metry długości, 30,5 metrów szerokości i mieści 7500 osób, z czego aż 3000 to miejsca siedzące.

Mają zarówno niezwykłą historię ich budowy –  architekt Albrecht von Saebisch zbudował jedne z największych kościołów drewnianych na świecie. Zbudowane w technologii muru pruskiego w latach 1654 do 1655 (Jawor) i 1656 do 1658 (Świdnica) budynki mają powierzchnię odpowiednio 1180 m² i 1.090 m² . Wierni mogą się modlić na kilku poziomach. Proste w swym kształcie wnętrze zostało około 10 lat po wybudowaniu ozdobione malowidłami. Barokowe w stylu ornamenty roślinne, odwzorowania śląskich herbów oraz obrazy z życia szlachty i sceny biblijne wymalowali w Świdnicy Christoph Kalicki i Christian Süßenbach, a w Jaworze Georg Flegel.dowy, jak i perfekcję konstrukcji szachulcowej oraz wspaniałe wykończenie wnętrza polichromiami. Wnętrza tego obiektu aż przytłaczają swoją formą – licznymi emporami, kolorystyka ornamentów i malarstwem.

 

Oceńcie sami

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy to genialna podróż w przeszłość, w której poznamy tajniki zamierzchłych technik handlu i sposobów liczenia wag, długości i innych wartości mierzalnych, niezbędnych do prowadzenia działalności kupieckiej. Muzeum w swojej kolekcji posiada także wystawę, która jest bliska sercu większości z Polaków – wystawę browarnictwa i technik tworzenia tego trunku. Muzeum powstało w 1967 roku. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które szeroko zajmuje się tematem handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych. Samo miasto powstało przecież na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych. Pierwszy z nich, starszy wiódł tzw. drogą podsudecką na Wschód. Kolejny, o początkowo lokalnym charakterze, wiódł z Wrocławia do Czech. Istnienie ich zadecydowało o niebanalnej randze miasta w wymianie handlowej i sprawiło dogodne warunki do odbywania wielu jarmarków.

Zamek Książ. Historia Książa jest w znacznej mierze historią Hobergów. Ród ten w 1846 roku zmienił nazwisko na Hochberg, a po przejęciu księstwa pszczyńskiego tytułowali się von Pless. Przedstawiciel tego rodu – Jan Henryk XV – zawarł małżeństwo z księżną Daisy. To głównie dla niej dokonał wspomnianej przebudowy w początkach XX wieku. Przepychem rezydencja mogła konkurować z siedzibami najzamożniejszych rodów Europy. Ważnym okresem w historii obiektu była II wojna światowa kiedy odebrano zamek prawowitym właścicielom i dokonano tu adaptacji pomieszczeń dla potrzeb kwatery Hitlera. W tym okresie pod zamkiem powstały wielopoziomowe sztolnie, których przeznaczenie do dnia dzisiejszego pozostaje zagadką. Podziemia mają kilka poziomów , a na ostatnim poziomie obecnie funkcjonuje laboratorium geofizyczne gdzie dokonuje się pomiaru wstrząsów. Będąc w tym obiekcie poznacie Państwo barwną i zarazem smutna historię kobiety znanej w całej Europie, utrzymującej kontakty z licznymi głowami państw, kobiety która umierając zamykała pewną epokę.

Książ to:  drugi po Malborku największy zamek w Polsce, drugi po zamku Czocha najbardziej tajemniczy zamek w Polsce, drugi po Pieskowej Skale najpiękniej położony zamek w Polsce, takich naj mamy jeszcze kilka o czym dowiecie się Państwo w trakcie zwiedzania obiektu.

Arboretum w Wojsławicach. Istotny dla historii parku był 1880 r. Właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Jemu to zawdzięcza park swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku. Była to konieczność, gdyż zarówno stara rezydencja, folwark, jak i zdziczały do tego czasu park znajdowały się w bardzo złym stanie. Właściciel majątku, Fritz von Oheimb, rozpoczął prace od powiększenia terenu ogrodu, wytyczenia krętych alejek i osi widokowych łączących park z otaczającym go krajobrazem. Założył 4-stopniową sieć stawów.

Od 1988r. ogród dendrologiczny w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Arboretum znane jest z bogatego zbioru rododendronów i rzadkich drzew iglastych. 70 hektarowe arboretum położone jest na wysokości 250-275 m n.p.m., na stokach Wzgórz Dębowych, ok. 2 km na wschód od Niemczy. Kolekcja ogrodu obejmuje ok. 1500 gatunków roślin drzewiastych, 470 gatunków różaneczników a także inne krzewy i wrzosowate.

Na zakończenie

W imieniu biura dziękujemy za poświęcony czas. Liczymy na udaną współpracę.