Spacerki po naszym Wrocławiu z przewodnikiem.

Spacer 01. 2020 – koniec lutego.

wstęp

Jeszcze przed pandemią udało się ze znajomymi odwiedzić szlak ulicy Świdnickiej na południowym odcinku do Pomnika Chrobrego. Czas przejścia 3 godziny – tak trzy godziny bo wycieczka z mieszkańcami to nie tylko historia, to również dyskusja, oglądąnie starych zdjęć i wspomnienia.

nasza tożsamość

Pod koniec lutego zainaugurowałem spacery po Wrocławiu z przewodnikiem dla  mieszkańców  osiedla Ołtaszyn i dla swoich znajomych. Wszyscy uczestnicy tych wycieczek to mieszkańcy Wrocławia.  Dla takiej grupy zwiedzając miasto  mam w programie nie tylko opowieści  o mijanych na trasie atrakcjach, ale rozmawiamy o zmianie tych miejsc na przestrzeni wieków i naszej tożsamości.

stare widokówki i szkice

Bywa tak, że omawiamy  trzy ujęcia tego samego miejsca na różnych rycinach  w odstępie kilkuset lat …. Takie wizualizacje to naoczne obcowanie z historią , kapsuła czasu i wreszcie dawka przeżyć oraz szeroka wiedza  o naszym mieście …….

poniżejjedno miejsce

motyw przewodni

Ważnym elementem każdego spotkania jest motyw przewodni wycieczki przewijający się na całej trasie spaceru. Dla pierwszej wycieczki  –  „Spacer wzdłuż ulicy Świdnickiej – było to imperium kulturalne Theodora Loewego we Wrocławiu.  Te wycieczki nie są  nastawione     na  ilość atrakcji, ale na moc przekazu. Przejście odcinka Świdnickiej od Piłsudskiego            do Pomnika B. Chrobrego to ponad trzy godziny opowiadania, ale również zagadek i pytań do uczestników spaceru.

łączymy fakty i opisy

Podczas wycieczki łączymy fakty i opisy, stare zdjęcia i ścieżki dźwiękowe, dodatkowo  awizuję czekające  nas ważne informacje przy kolejnym spacerze. Podobne miejsca z równych spacerów uzupełniają te same fakty z historii naszego miasta.

Tak to wyglądało na pierwszym spacerze

poniżejwidok na Capitol po okresie zniszczenia wojennego. wszyscy pamiętamy póżniejsze Kino Śląsk.

spacerek 02 . Za dwa tygodnie.

dogrywka

Drugi spacer dalszą częścią ulicy Świdnickiej od pomnika B. Chrobrego do „Papy Krasnala” odbył się za kolejne dwa tygodnie. Pogoda dopisała i w ten sposób kameralnie przez dwie godziny rozmawialiśmy o ciekawych watkach historycznych naszego miasta.

wątki przewodnie
  • nadal imperium kulturalne Loewego w przedwojennym Wrocławiu,
  • ale dodatkowo Plac Wolności – centrum władzy w dawnym Breslau,
  • co ma obecna promenada do umocnień dawnego miasta
tak to się zmieniało

Oglądamy stare ryciny i kartki pocztowe i analizujemy zachodzące zmiany.