Wycieczka rowerowa. Bardo Przyłęk – Paczków – Otmuchów – Nysa.

w jeden dzień nad trzy jeziora.

Polecam wycieczkę rowerową jednodniową w rejon Otmuchowa i Nysy. Osobiście zdecydowałem się na wariant trasy : Bardo Przyłęk – Kamieniec Ząbkowicki – Paczków – Otmuchów – Nysa. Na mojej trasie  około 80 kilometrów miałem kilka małych podjazdów i wiele możliwych wariantów jazdy od przejazdu po wałach po ścieżki rowerowe lub drogi krajowe o małym natężeniu ruchu.

dlaczego taka trasa.

O wyborze takiego wariantu przejazdu zadecydowały następujące argumenty:

  • dogodny dojazd koleją do miejsc rozpoczęcia wycieczki oraz powrót do Wrocławia. dwa poranne pociągi do Barda Przyłęk i powrót bez przesiadki z Nysy około 18.00
  • walory krajobrazowe – piękne jeziora i widoki na okoliczne góry,
  • możliwości wielu wariantów przejazdu i doboru typu nawierzchni,
  • bogactwo obiektów hydrotechnicznych na trasie przejazdu
  • bogactwo obiektów zabytkowych do zwiedzania !!!
przejazd

Wybrałem taki wariant, bo chciałem zobaczyć wszystkie jeziora w kaskadzie od Barda do Nysy. Trasę można jednak modyfikować np wysiadając z pociągu w Kamieńcu Ząbkowickim – mniej o około 20 km. Polecam również wariant samej NYSY – objechanie jeziora od południa i powrót od północnej strony ze zwiedzaniem zabytków Nysy lub kąpielą nad jeziorem. Robiłem rozpoznanie rowerowe tej okolicy i chciałem zobaczyć więcej możliwych tras do wyboru w przyszłości wariantu przejazdu rodzinnego.

mapa poglądowa wycieczki

odcinek pierwszy

Bardo Przyłęk – Kamieniec Ząbkowicki. około 20 kilometrów wzdłuż zbiorników wodnych i czynnych wyrobisk – żwirowni. Trasa bardzo malownicza bez żadnego ruchu samochodowego.

odcinek drugi

Kamieniec Ząbkowicki – zwiedzanie miejscowości i przejazd do Paczkowa. Zamku w Kamieńcu Ząbkowickim niestety nie zwiedzałem, ale zrobiłem sobie trasę objazdową szlakiem po parku – można wybrać wariant do 3 km. – polecam.

Ten odcinek przejechałem od strony południowej w kierunku na Topolę – Błotnicę i szlakiem czerwonym do Paczkowa. Na drogach praktycznie nie ma ruchu.

WAŻNE.  w każdym odcinku przejazdu mamy do wyboru zawsze dwa warianty – południowy i północny. Dotyczy to każdego odcinka trasy. Osobiście starałem się wybierać trasę przede wszystkim bez jazdy po drogach krajowych. Na drugim miejscu był przejazd po wałach mimo wielu problemów, ale zawsze był bardzo widokowy i ciekawy. Czesto jednak musiałem zawracać ze względu na prowadzone prace lub brak przejazdu przez rowy okalające zbiorniki wodne u podstawy wału.

więcej informacji o samym zamku  

polecam również inne ciekawe miejsca w samym Kamieńcu Ząbkowickim.

odcinek trzeci

Trasa – Paczków do Otmuchowa. Sam przejazd przebiegał szlakami  jak na zdjęciach.

No i Paczków – przepiękna Starówka i zabudowa miasta.

Te zdjęcia mówią same o urokach tego miasteczka.

Paczków atrakcje turystyczne –więcej informacji.

Informacje o mieście

odcinek czwarty

Jedziemy z Otmuchowa do Nysy – kolejne 20 kilometrów. Nad jeziorem i wzdłuż wałów. Potem rowerowe zwiedzanie miasta – zabytki – zabudowa – są imponujące swoim bogactwem. Mnie niestety upał zwalał z nóg i dlatego szukałem parków i odpoczynku. Polecam jednak gorąco poświecenie temu miastu i jego turystycznej ofercie więcej czasu. Przyjadę tu jeszcze raz tylko do Nysy – zabytki plus objechanie jeziora to dla rowerowego turysty RAJ.

Jadąc od strony południowej poruszałem się szlakiem, potem ścieżkami wzdłuż brzegu jeziora unikając drogi z „dużym” natężeniem ruchu. Końcowy odcinek pokonałem prawie wzdłuż brzegu.

Otmuchów.

Otmuchów z drona – polecam

NYSA

Polecam filmik NYSA z drona.

 

 

na zakończenie

Trasa łatwa do przejazdu z wieloma możliwymi wariantami do wyboru w zależności od chęci i zainteresowania.Miejscowości  dysponują dużym potencjałem turystycznym i bogactwem zabytków . Baza gastronomiczna zapewniona. Bez tłoku w ciszy spędzicie aktywnie i ciekawie czas.