Święty Nepomucen przed kościołem WNMP w Ołtaszynie.

wprowadzenie

W naszym mieście   przed kilkoma kościołami stoją ustawione tam w okresie baroku pomniki Św. Nepomucena. W sumie przed kościołami i na terenach zewnętrznych mamy ich we Wrocławiu  łącznie 6 z tym z Osiedla Ołtaszyn. Wszystkie te obiekty zostały pięknie udokumentowane przez kolegę Grzegorza Sobczaka  na Jego stronie i zachęcam do tej lektury.

Nepomucen w Ołtaszynie

Moim zamiarem jest opisanie elementów wyposażenie kościoła WNMP w Ołtaszynie w krótkich artykułach będących odcinkami poświęconymi konkretnemu elementowi lub zabytkowi i dlatego w pierwszej części skupię się na naszym Nepomucenie.

przejdżmy zatem do meritum

W wielu przypadkach określona moda generuje kopiowanie pierwowzorów na lokalnych terenach i zapewne tak było z pomnikiem św, Jana Nepomucena  przy kościele WNMP w Ołtaszynie. Stoi sobie spokojnie i choć jego blask nie poraża to znajduje się w awangardzie  6 pomników tego świętego we Wrocławiu na terenach zewnętrznych. Niby nic, ale dla NAS mieszkańców Ołtaszyna to dużo. Nasz święty zmieniał swoją lokalizację dwa, albo trzy razy – teraz stoi spokojnie tuż za brama wejściową od strony ulicy Parafialnej i każdy wchodzący do naszego kościoła musi obok niego przejść. Zapraszam – chcę WAM opowiedzieć Jego historię.

inne ciekawostki

O samym bohaterze tego artykułu dużo powiedziałem podczas prezentacji jednak jest jeszcze kilka ciekawych spraw i rzeczy związanych z tym świetym. Musimy wiedzieć, że świętych o takim samym imieniu i nazwisku mamy dwóch – ten drugi jest znacznie młodszy i jeśli WAS to zainteresowało to przeczytajcie więcej na ten temat.

Drugim ciekawym elementem są Gwiazdy Morawskie towarzyszące często pomnikowi świętego Nepomucena i ….. zdecydowanie więcej o tym dowiecie się podczas wycieczek, bo w tym przypadku mamy kolejną ciekawostkę którą sami odkryjecie uważnie czytając załączony tekst.

na zakończenie

Tereny zewnętrzne naszego kościoła kryją jeszcze wiele tajemnic i ciekawostek, a w czasie pośpiechu w jakim obecnie żyjemy nie zawsze możemy przystanąć przed jakimś elementem wnętrza lub małej architektury przy kościele. Mam jednak cichą nadzieję, że swoimi opisami zainteresuję WAS do spaceru po tych terenach bo choć nie są to zabytki ściągające do nas tysiące turystów to przecież to nasza historia.

Jedna odpowiedź do “Święty Nepomucen przed kościołem WNMP w Ołtaszynie.”

  1. Ryszard Budzowski

    Zapraszam do komentowania przedstawionych informacji .w przygotowaniu kolejny odcinek o naszym kościele w Ołtaszynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *