Wrocław – historia odbudowy miasta po II wojnie swiatowej.

wstęp

 

Spacerując ulicami naszego Wrocławia podziwiamy jego zabytki , ulice, domy i właściwie nie pamiętamy już o zniszczeniach wojennych. Miasto ruin zniszczone śrenio w 70%, to jednak widok przez wiele powojennych lat, który towarzyszył mieszkańcom. Warto zapoznać się zatem z poniższym syntetycznym materiałem filmowym zapewne poznamy kilka nowych faktów z TAMTYCH lat. Film szczególnie polecam turystom odwiedzającym nasze miasto dla których jego obecny widok i opowiadania o czasach powojennych nie zawsze trafiają do przekonania.

trudne czasy

Powojenny Wrocław – tak było i trzeba oddać sprawiedliwość PIONIEROM, powiedzieć o niepewności co będzie dalej i nie milczeć o pozostałych w tym mieście dawnych niemieckich mieszkańcach. Powojenny Wrocław to czas podnoszenia miasta z ruin i czas budowania nowego społeczeństwa.

 

podsumowanie

Pozostaje teraz czas na refleksję, jak nam się udało zagospodarować to miasto, uzbroić przestrzeń nie tylko materialnie, ale i duchowo. Pewne jest, że tu jesteśmy, ale trzeba pomyśleć jaki zostawiamy po sobie wizerunek dla następnych pokoleń.

Mam nadzieję, że ta chwila refleksji pomoże turystom odwiedzającym nasze miasto na zdobycie większej ilości informacji o powojennej sytuacji na naszych ziemiach i w drodze powrotnej do domu po przeglądnięciu tego materiału na telefonie połączą w jedna całość obecny obraz z tamtymi trudnymi czasami. Natomiast każdy obecny mieszkaniec powinien w filmie oraz artykule prasowym odszukać coś o czym jeszcze nie wiedział.

Sam materiał filmowy jest bardzo zwięzły, syntetyczny no i oczywiście narracja do filmu wykonana przez prof. Grzegorza Straucholda spokojna, wyważona, ale jednocześnie bardzo obrazowa. Polecam wszystkim.

ZAJEZDNIA – „Historia Wrocławia jest wyjątkowa” – prof. Grzegorz Strauchold

ten sam temat w prasie

TUTAJ

TUTAJ materiał zdjęciowy