Wrocław „autokarowo” – zwiedzamy miasto z okien autokaru.

 

Tak najczęściej bywa, że mamy mało czasu na poznanie odwiedzanego  miasta (Wrocławia), dlatego też do planowanego programu umieszczamy kilka najważniejszych obiektów; Rynek, Ostrów Tumski i np. ZOO. Oczywiście jesteśmy świadomi tego, że dzisiaj zwiedzamy inaczej i najczęściej brakuje nam czasu na poznawanie Wrocławia w programie dwóch dni wycieczki. Nie chce rozwijać w tym artykule wątku o minimalnym programie wycieczki dla grup odwiedzających nasze miasto chce tylko podpowiedzieć, że dodanie do programu elementu poznawczego miasta z okien autokaru ( Wrocław autokarowo) może znacznie uatrakcyjnić naszą wycieczkę i pozwolić na  szersze poznanie naszego miasta.

Warto o tym pomyśleć, bo jeśli jedziemy z daleka to można przejąć grupę już na granicy miasta i zrobić dojazd do pierwszych obiektów zwiedzania z omawianiem mijanych zabytków.

Osobną sprawą jest wprowadzenie scenariusza zwiedzania miasta z okien autokaru, jako dodatkowego elementu wspierającego wiedzę o naszym mieście dając możliwość pokazania jego różnorodności i uzupełnienia informacji o całym organizmie miejskim.

To z okien autokaru najlepiej widać

 …. nasze Planty z fosą miejską o długości ponad 3,5 km, rejon Narodowego Forum Muzyki, budynki sądów i prokuratury, a obiekty te  rzadko stanowią element programu zwiedzania , a z autokaru widzimy to wszystko i jeśli dodatkowo otrzymujemy ustny przekaz – jakie to obiekty, kiedy zostały wybudowane i co się obecnie w nich mieści, to korzyść i komfort wiedzy o mieście jest znacznie większy.

ARGUMENTY ZA TAKIM ZWIEDZANIEM

Przejazd ulicą Kazimierza Wielkiego z opowiedzeniem jej historii z dodaniem szczegółów o Dzielnicy Czterech Kultur, powstaniu orderu krzyża żelaznego itp. to dodatkowe osobne wątki oprowadzania.

Myślę, że warto dodać do programu wycieczki lub też zarezerwować czas w scenariuszu zwiedzania na  właśnie takie – zwiedzanie miasta z autokaru , a przytoczone powyżej argumenty same się bronią.

Pora jednak na pułapki

a do nich należą:

– korki w miEście w godzinach szczytu , które taki objazd zmienią w horror,

– niskie wiadukty pod estakadami kolejowymi od południa ,

– trudności z zawracaniem na skrzyżowaniach.

Wprawny przewodnik jednak jest w stanie zadbać o bezkolizyjny przebieg takiego przejazdu i sprawienie ZADOWOLENIA  dla całej grupy turystów.

Zatem namawiam szczególnie biura turystyczne do wprowadzania tego elementu w program zwiedzania miasta. Z mojego doświadczenia wynika, że grupy które dały się namówić na objazd okrężna drogą na nocleg do hotelu potem po odbyciu wycieczki i powrocie do domu nie żałowały tej decyzji.