Kutna Hora

WPROWADZENIE

Mam do zaprezentowania program wycieczki dwudniowej z jednym dniem pobytu we Wrocławiu według dowolnie wybranego przez grupę scenariusza i następnie przejazd w kierunku granicy z Czechami i zwiedzanie drugiego dnia Kutnej Hory z jej bogatymi zabytkami.

Z kolei dla mieszkańców Wrocławia i okolic jest to wspaniały temat dla wycieczki jednodniowej z pięknym programem, a jeśli jesteście z  wizytą w Kotlinie Kłodzkiej to macie tylko mały skok do tego pięknego miejsca.

Miejsca, które zobaczymy podczas wycieczki to prawdziwe perełki i w takich właśnie przypadkach możemy podziwiać, jak objawiają się geniusz ludzki oraz geniusz przyrody.

KUTNA HORA – program zwiedzania.

Zachowane historyczne Stare Miasto w Kutnej Horze zostało wpisane w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz z kościołem św. Barbary, arcydziełem ostatniej fazy gotyku oraz gotycką katedrą Wniebowzięcia NMP, „zbarokizowaną”  na początku XVIII wieku – oba te obiekty miały wpływ na rozwój architektury Europy Środkowej.

 • Przyjazd w okolice Kutnej Hory
 • Kaplica czaszek w miejscowości Sedlec
 • Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w Kutnej Horze – Sedlcu (zwiedzamy wnętrze) – jedna z najstarszych katedr gotyckich w Europie Środkowej
 • Kutna Hora Kościół św. Barbary (zwiedzimy wnętrze) – takiego kościoła nie zobaczymy nigdzie indziej; sylwetka tej świątyni o doskonale zharmonizowanych proporcjach potrafi zauroczyć nie tylko wrażliwego widza.
  TUTAJ – więcej o tych obiektach.
 • Kutna Hora – Średniowieczna kopalnia srebra (zwiedzimy podziemną trasą) – słynne kopalnie kutnohorskią na
  przełomie Xlv i XV wieku dostarczały aż jedną trzecia, srebra dostępnego wówczas na rynku europejskim

Przygotowaliśmy dla Państwa bardzo atrakcyjną wycieczką do Kutnej Hory, która w średniowieczu była drugim najbogatszym i najważniejszym miastom w Czechach po Pradze.  Miasto to, malowniczo położone na wzgórzu, ma niezwykły zespół zabytków, w tym niemało oryginalnych o wysokiej wartości artystycznej, unikalnych me tylko w skali Czech, ale i Europy, a nawet świata.
Dzięki kopalniom srebra i istniejącej tu głównej mennicy państwa czeskiego, w której bito tradycyjną czeską monetę – praski grosz, Kutna Hora uzyskała status miasta królewskiego o wielu znaczących przywilejach. Nazywano Ją wówczas skarbcem i klejnotem ziemi czeskiej.  Zachowane historyczne Stare Miasto w Kutnej Horze zostało wpisane w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESO, wraz z kościołem św. Barbary, arcydziełem ostatniej fazy gotyku oraz gotycką katedrą Wniebowzięcia NMP, „zbarokizowaną”  na początku XVIII wieku – oba te obiekty miały wpływ na rozwój architektury Europy Środkowej.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO skupia aktualnie 1007 najbardziej wartościowych i najbardziej wyjątkowych miejsc i obiektów kultury, przyrodniczych oraz kulturowo-przyrodniczych w skali całego świata. Zwiedzając je mamy gwarancję, że  poznajemy najpiękniejsze i najcenniejsze miejsca na świecie.

 • Średniowieczna kopalnia srebra (zwiedzimy podziemną trasą) – słynne kopalnie kutnohorskie na przełomie XlV i XV wieku dostarczały aż jedną trzecia, srebra dostępnego wówczas na rynku europejskim. W zachowanej średniowiecznej kopalni srebra, którą zwiedzimy, sztolnie mają różne datowanie, od XIII wieku, gdyż już wtedy prowadzono wydobycie. Duże wrażenie robią miejsca zalane krystalicznie czystą wodą, których dna znajdują się aż 50 metrów poniżej lustra wody. Kopalnie kutnohorskłe sięgały nawet do 500 metrów głębokości co biorąc pod uwagą możliwości technologiczne w średniowieczu jest Imponujące. Hrádek i kopalnia srebra – Kutná Hora od samego początku swoich dziejów była związana z górnictwem rud srebronośnych, dlatego historia wielu miejskich budynków odnosi się do wydobycia i przetwórstwa srebra. W zamku Hrádek znajduje się muzeum srebra oraz wejście do kutnohorskich podziemi. Turystom udostępniono dwie trasy zwiedzania. Każdy zwiedzający na czas przejścia otrzymuje kask oraz lampę górniczą. TUTAJ – materiały zdjęciowe z terenu kopalni.
 • Kaplica czaszek (Sedlec Ossuary) – Najbardziej charakterystyczny zabytek miasta. Nietypowa świątynia, której dekoracje stanowią kości pochodzące z 40 000 szkieletów ofiar epidemii Czarnej Śmierci z XIV wieku.
  Skąd pomysł na tak, wydawać by się mogło „makabryczny” wystrój? Szczątki zostały ekshumowane w 1511 roku z grobów leżących w miejscu fundamentów dzisiejszej kaplicy i umieszczone przez zakonników w jej podziemiach. Jednak swój dzisiejszy kształt kaplica uzyskała w roku 1870, kiedy to na zlecenie arystokratycznego rodu Schwarzenbergów zatrudniono rzeźbiarza Franciszka Rinta, który udekorował kośćmi niemal wszystkie elementy wystroju wnętrza. Jest to jedna z trzech tego typu kaplic w Europie, dwie pozostałe to Czermna w Kudowie Zdroju oraz Capela dos Ossos w portugalskim Évora.