Spacerkiem przez ulicę Świdnicką we Wrocławiu.

Przez całe wieki do dnia dzisiejszego Ulica Świdnicka we Wrocławiu pełni ważną rolę nie tylko jako wjazd od strony południowej do centrum miasta, ale jako główna promenada spacerowa do Rynku. Dawniej to ulica gdzie witano delegacje królewskie, ale i prowadzono łotrów na miejsce każni. Przejdżmy się spacerkiem przez wieki i poznajmy uroki tej ulicy.

Na taki spacer przez wieki chce WAS zabrać. Poniższa prezentacja jest fragmentem elementów wycieczki przewodnickiej jaką posiadam w swoim programie przewodnika miejskiego po Wrocławiu. Podczas tej wycieczki trwającej około 3 godzin opowiadam o tej ulicy , prezentuję szkice i zdjęcia również nie publikowane w poniższej prezentacji. Tematem przewodnim wycieczki jest imperium kulturalne Theodora Loewe (1855-1935) jakie zbudował w naszym mieście .

Theodor Loewe (1855-1935)

Biogram: Literat Theodor Loewe, z wykształcenia filozof, osiadł we Wrocławiu w 1890 roku. Objął wówczas stanowisko kierownika literackiego w Teatrze Miejskim. Zarządzał również Teatrem Thalia i Teatrem Lobego, które pod jego zarządem doskonale prosperowały. Zdecydował on o dywersyfikacji repertuaru – Teatr Miejski wystawiał opery, a Lobetheater dramaty. W 1911 roku Loewe został kierownikiem artystycznym operetki. Zmarł w 1935 roku i, jako członek wrocławskiej gminy żydowskiej, został pochowany na należącym do niej cmentarzu przy dzisiejszej ulicy Lotniczej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *